Na co zwrócić uwagę wybierając ośrodek narciarski?

Narty stają się coraz popularniejszym sportem wśród Polaków. Nic zatem dziwnego, że gdy tylko zaczyna się sezon, większość ośrodków narciarskich w naszym kraju przeżywa oblężenie. Miejsc, w których można komfortowo uprawiać narciarstwo nie brakuje, ale które z nich wybrać, by już pierwszego dnia nie żałować? Oto kilka podstawowych kwestii, które powinieneś wziąć pod uwagę.

Kolejki

Oczywiście, że trudno jest to ocenić z poziomu komputera czy smartfona. Możesz jednak poszukać opinii na temat danego ośrodka narciarskiego. Osoby, które już go odwiedziły, zwykle wspominają właśnie o ewentualnych kolejkach. Jeśli ośrodek jest oblegany, to uwierz, że stanie w kolejce odbierze Ci wszelką przyjemność z jazdy. Lepiej więc wybrać może nieco mniej rozbudowaną stację narciarską z krótszymi trasami, ale za to dającą możliwość maksymalnego wykorzystania karnetu.

Naśnieżanie

To bardzo ważny parametr oceny atrakcyjności ośrodka narciarskiego. Co prawda wszystkie nowoczesne stacje są już wyposażone w systemy sztucznego naśnieżania, ale warto sprawdzić, czy armatki obsługują wszystkie dostępne trasy – nie jest to wcale takie oczywiste.

Może się okazać, że ośrodek dysponujący np. fantastyczną trasą o długości 3-4 kilometrów nie zainwestował w jej sztuczne naśnieżanie. Jeśli trafisz na złą pogodę, to i tak nie skorzystasz z tej trasy i będziesz skazany na mało wymagające „ośle łączki”.

Dostępność miejsc noclegowych przy stoku

Nie ma nic gorszego, niż wyjazd na narty do ośrodka znajdującego się pośrodku niczego. Codzienne pakowanie sprzętu do samochodu jest irytujące i męczące. Dlatego dobrze radzimy: poszukaj stacji, w której bezpośrednim sąsiedztwie są dostępne akceptowalne dla Ciebie miejsca noclegowe. Wówczas będziesz mógł wychodzić na stok w pełnym rynsztunku, oszczędzając mnóstwo czasu i nerwów.

Zróżnicowanie tras

Jest to bardzo ważna kwestia dla rodzin. Jeśli wybieracie się na narty w kilka osób i każda ma inne umiejętności, to koniecznie sprawdź, czy dany ośrodek narciarski oferuje trasy zarówno dla zupełnie początkujących, jak i zaawansowanych amatorów. Dzięki temu osoby dobrze jeżdżące nie będą się nudzić, a te stawiające pierwsze kroki na stoku nie przestraszą się zbyt stromej górki, co mogłoby zniechęcić je do dalszego uprawiania narciarstwa.

Wybranie odpowiedniego ośrodka narciarskiego to połowa sukcesu. Czasami warto pojechać nieco dalej i zapłacić odrobinę więcej za karnety czy noclegi, by rzeczywiście skorzystać z wyjazdu i mieć z niego tylko pozytywne wspomnienia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.