Na co przeznaczyć bon turystyczny?

Maciej Piwowski
25.03.2021

Bon turystyczny to inicjatywa rządowa, która wzbudziła ogromne kontrowersje. Wprowadzono go w szczycie pandemii, aby w ten sposób wesprzeć polską turystykę. Bon można przeznaczyć na sfinansowanie wypoczynku dzieci w kraju (tylko – zagraniczne wyjazdy się nie liczą). Dostałeś taki bon i nie wiesz, co z nim zrobić? Mamy dla Ciebie kilka inspiracji.

Wyślij dziecko na kolonie

Jeśli Twoja pociecha ma 8-9 lat i bardzo dobrze odnajduje się w gronie rówieśników, to śmiało możecie pomyśleć o wysłaniu jej na pierwsze w życiu kolonie. Oferta wyjazdów kolonijnych jest dziś bardzo bogata, a większość organizatorów honoruje bony turystyczne. Kwota 500 złotych od państwa powinna wystarczyć na opłacenie połowy 10-dniowego wyjazdu, o ile nie celujecie w luksusy.

Może lepsze będą półkolonie?

Jeśli uważacie, że dziecko jest jeszcze za małe na samodzielny wyjazd kolonijny, to dobrym pomysłem może być spożytkowanie bonu turystycznego na opłacenie półkolonii. W Waszej miejscowości na pewno są organizatorzy takich stacjonarnych imprez, którzy honorują bon. Koszt półkolonii zależy od zakresu zajęć, ale trzeba się tutaj przygotować na wydatek na poziomie od 500 złotych za tydzień (bon będzie więc w sam raz).

Rodzinny wyjazd też wchodzi w grę

Nie zapominajmy, że bonem turystycznym można zapłacić nie tylko za usługi turystyczne realizowane stricte dla dziecka. Zaliczają się do tego również wyjazdy rodzinne. Czyli: jeśli wybierzecie się całą rodziną na wakacje np. w polskie góry czy nad morze, to poszukajcie pensjonatu/hotelu, który honoruje bony turystyczne. To znacząco obniży koszty i być może pozwoli Wam spędzić pierwsze od lat wakacje razem.

Poszukajcie lokalnych atrakcji

Bardzo dobrym pomysłem na spożytkowanie bonu turystycznego jest wsparcie lokalnych organizatorów turystyki, którzy nie mają szans na uzyskiwanie takich przychodów, jak np. właściciele ośrodków nad morzem czy w górach. Macie teraz świetną okazję, by poznać bezpośrednie okolice swojego miejsca zamieszkania. Poszperajcie w Internecie i znajdźcie takie atrakcje, które są godne odwiedzenia, na przykład w ramach weekendowego wyjazdu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie