Marzysz o wyprawie na Karaiby? Musisz to wiedzieć!

Krzysztof Jagielski
13.08.2020

Karaiby kojarzą się ze spełnieniem podróżniczych, a już na pewno wakacyjnych marzeń. Rajskie plaże, wspaniały klimat, przepiękne widoki, zachwycająca bujnością przyroda, a do tego jeszcze bardzo gościnni i swobodnie podchodzący do życia „lokalsi”. Teoretycznie – idealny kierunek urlopowy. Zwłaszcza, że mamy naprawdę duży wybór wysp: od Dominikany, przez Kubę, aż po Bahamy. Zanim jednak zaczniesz się rozglądać za okazjami lotniczymi, przeczytaj nasz poradnik. Wyjaśniamy w nim, co warto wiedzieć przed wyprawą na Karaiby.

Huragany!

Stanowią największy problem dla osób planujących wyprawę na Karaiby. Nieprzypadkowo mówi się, że jest to kierunek zimowy. Sezon huraganów na Karaibach trwa od czerwca do początku października – w zależności od konkretnej wyspy. Oczywiście nie jest tak, że co roku region nawiedzają niszczycielskie huragany, ale w okresie ich wzmożonej aktywności wakacje na Karaibach na pewno nie będą super bezpieczne, ani przyjemne (deszcz, silny wiatr, sporo atrakcji może być zamkniętych).

Bardzo wysokie ceny

Każdy, kto był w Azji Południowo-Wschodniej, a następnie w poszukiwaniu równie rajskich klimatów wybierze się na Karaiby, będzie w ciężkim finansowym szoku. Porównując ceny za nocleg, jedzenie czy różne atrakcje, Karaiby wypadają co najmniej trzykrotnie drożej. To oczywiście efekt tego, że ten region odwiedzają głównie amerykańscy, a więc zamożni turyści. Nie pomaga też niekorzystny kurs dolara.

Wszechobecne naciągactwo

Pod tym względem Karaiby nie różnią się jakoś szczególnie od podobnych, równie popularnych regionów turystycznych. Faktem jest natomiast, że wybierając się tam na własną rękę musisz mieć się na każdym kroku na baczności. Ostro się targuj, bo miejscowi będą próbowali Cię oskubać do ostatniego dolara. A propos amerykańskiej waluty – warto płacić właśnie w dolarach, ponieważ to minimalizuje ryzyko, że ktoś Cię solidnie oszuka na kursie. W amerykańskiej walucie można płacić praktycznie wszędzie. 

Uwaga na kuszące propozycje

Mamy tutaj na myśli propozycję np. kupienia skorupy żółwia czy innych egzotycznych pamiątek, które jednoznacznie kojarzą się z Karaibami. Ich wywóz jest nielegalny, dlatego możesz mieć duże problemy, jeśli celnik znajdzie taki suwenir w Twoim bagażu. Nie ufaj też obcym ludziom i nie zgadzaj się na przewiezienie dla nich czegokolwiek za granicę – niemal na pewno będą to narkotyki.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.