Marzysz o podróży w kosmos? Zacznij od zwiedzenia tych miejsc!

Jerzy Biernacki
05.08.2019

Turystyka kosmiczna jest melodią przyszłości, choć już dziś nie brakuje osób, które są gotowe zapłacić ciężkie pieniądze, byle tylko móc obejrzeć naszą planetę z innej perspektywy. Zakładamy, że Ciebie nie stać na taką ekstrawagancję, ale głowa do góry. „Kosmiczne” krajobrazy znajdziesz też na Ziemi, wystarczy tylko dobrze poszukać. Oto nasze propozycje.

Islandia

Nazywana krainą wulkanów, słynie z iście „kosmicznych” widoków. Nieprzypadkowo to właśnie na Islandii kręcono wiele scen do filmów, których akcja rozgrywa się w przestrzeni pozaziemskiej. Świetne, zapierające dech w piersi widoki gwarantuje podróż samochodem słynną trasą Hringvegur. Mijamy wulkany, gejzery, pofałdowane, bardzo surowe tereny. Aż chce się wskoczyć w kombinezon kosmiczny! Dodatkowym atutem Islandii jest to, że leży stosunkowo blisko Polski i można się tam dostać tanimi liniami lotniczymi.

Lanzarote

Najbardziej „kosmiczna” spośród Wysp Kanaryjskich, zachwyca fantastycznymi, choć bardzo surowymi widokami. Jest to typowa wyspa wulkaniczna, na której dominują skały, wzniesienia i pustkowie po sam horyzont. Z tego powodu Lanzarote jest raczej celem krótkich wycieczek fakultatywnych z sąsiednich wysp, choć nie brakuje tutaj luksusowych hoteli na pięknym wybrzeżu.

Wadi Rum

Ta pustynia położona w granicach Jordanii jest wręcz idealnym kierunkiem dla osób, które chciałyby poczuć kosmiczny klimat na Ziemi. Bardzo charakterystyczne dla tej pustyni jest to, że piasek i skały przybierają rdzawą barwę. W efekcie krajobraz bardzo przypomina ten, jaki znamy ze zdjęć wykonanych na Marsie. Najlepiej świadczy o tym fakt, iż to właśnie na pustyni Wadi Rum kręcono sceny do filmu „Marsjanin” z Mattem Damonem w roli głównej.

Idaho

Ten amerykański stan jest kierunkiem obowiązkowym dla każdego fana kosmosu. To właśnie tutaj znajduje się rezerwat przyrody Craters of the Moon National Monument and Preserve. Jak sama nazwa wskazuje, znajdziemy tam liczne kratery, do złudzenia przypominające te na księżycu. Spacer po rezerwacie jest ekscytującym przeżyciem i ma dużą wartość edukacyjną – możemy tam między innymi zaobserwować zjawiska tektoniczne czy rozległe połacie zastygłej lawy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie