Madera: dlaczego warto?

Maciej Piwowski
05.10.2020

Madera nigdy nie zyskała takiej popularności, jak chociażby nieodległe Wyspy Kanaryjskie, ale z roku na rok odwiedza ją coraz więcej turystów – w tym z Polski. Ten kierunek wybierają przede wszystkim osoby spragnione doskonałego klimatu, pięknej przyrody, a przy tym niekoniecznie nastawione na plażowanie. Jeśli do tej pory Madera nie znajdowała się na liście Twoich podróżniczych planów, to czas najwyższy ją tam umieścić. Przekonaj się, dlaczego warto odwiedzić tę wyspę.

Klimat, klimat i jeszcze raz klimat

I nie chodzi tutaj o atmosferę (choć ta również uzależnia od pierwszego dnia pobytu), ale o mikroklimat, jaki panuje na należącej do Portugalii wyspie. Madera bywa nazywana wyspą wiecznej wiosny i to najlepiej oddaje, czego możesz się tam spodziewać. W ciągu roku temperatura rzadko spada poniżej 20 stopni Celsjusza, a w środku lata nie jest przesadnie upalnie. To idealny kierunek na urlop jesienią, wiosną, a nawet zimą, choć wtedy trzeba się spodziewać deszczowej aury.

Wycieczkę na Maderę zdecydowanie możemy polecić osobom, które nie przepadają za skwarem, są nastawione na zwiedzanie, spacery, nawet trekking. To świetny kierunek dla aktywnych turystów, ale jednocześnie raczej nie dla tych, którym idealny urlop kojarzy się wyłącznie z leżeniem plackiem na plaży (których, nota bene, na Maderze jest stosunkowo niewiele).

Jest co zobaczyć

Wymienienie wszystkich najważniejszych atrakcji Madery zajęłoby sporo czasu, dlatego wspomnijmy tylko o tych, które warto zobaczyć w pierwszej kolejności:

  • Funchal – stolica Madery, która urzeka swobodną atmosferą. Koniecznie trzeba odwiedzić tamtejszy targ, na którym kupimy owoce i warzywa o niespotykanych w kontynentalnej Europie wariantach smakowych.
  • Muzeum Cristiano Ronaldo – znajduje się ono w Funchal, czyli rodzinnym mieście jednego z najsłynniejszych piłkarzy w historii futbolu. To atrakcja przede wszystkim dla fanów piłki nożnej, ale też ciekawostka sama w sobie.
  • Jardim Botanico – bez wątpienia jest to jeden z najbardziej zachwycających ogrodów na świecie, stanowiący jeden z symboli Madery. Można po nim spacerować godzinami i karmić wzrok widokiem wspaniałych kwiatów, w tym strelicji królewskiej.
  • Pradawny las laurowy – miejsce, które po prostu trzeba odwiedzić. Las został nawet wpisany na listę dziedzictwa UNESCO. Spacer po nim robi ogromne wrażenie, szczególnie poza sezonem, kiedy jest mniej turystów.

Poza tym podróż na Maderę nie jest specjalnie męcząca i długa – samolotem z Polski dostaniemy się tam w ciągu około 5 godzin.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.