Limit wejść na Akropol. To przez tłumy turystów

Andrzej Winnicki
07.02.2024

 

Kto był na Akropolu, ten dobrze wie, że całą przyjemność z obcowania z antyczną architekturą zakłócają tłumy innych turystów. W szczycie sezonu i przy panujących wówczas upałach jest to wręcz niebezpieczne. Władze Grecji w końcu zareagowały i od początku września 2023 roku obowiązuje limit wejść na ateńskie wzgórze.

Maksymalnie 20 tys. turystów dziennie

Po wprowadzeniu limitu system sprzedaży biletów będzie zliczać turystów i blokować możliwość dalszej sprzedaży po osiągnięciu 20 tys. wejściówek na dany dzień. Ponadto wprowadzono przydziały biletów na poszczególne sloty czasowe – np. między 8 a 9 rano na Akropol może wejść maksymalnie 3 tysiące osób, w pozostałych godzinach po 2 tysiące.

Nowe przepisy są skutkiem olbrzymiej fali turystów, jaka w tym sezonie dosłownie przelała się przez najsłynniejsze wzgórze starożytnego świata – bywały dni, że na Akropol wchodziło ponad 23 tys. osób.

System ograniczania liczby turystów został wprowadzony testowo. Jeśli zda egzamin, to od kwietnia 2024 roku podobne rozwiązanie będzie obowiązywać przy sprzedaży biletów na inne stanowiska archeologiczne w Grecji.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie