Last minute professional level, czyli jak zostać wytrawnym łowcą turystycznych okazji?

Piotr Kowalczyk
26.08.2019

Zakup wycieczki last minute nie jest żadną wielką filozofią. Wystarczy śledzić ceny upatrzonego pakietu i w momencie, gdy biuro podróży znacząco obniży swoje żądania, złożyć rezerwację. Nie trzeba z tym wcale czekać do ostatniej chwili – wycieczki last minute pojawiają się w ofertach touroperatorów już na kilka tygodni przed wylotem. To jednak nie zadowala prawdziwych, wytrawnych łowców turystycznych okazji. Jak osiągnąć najwyższy poziom w polowaniu na wycieczki last minute? Oto kilka podstawowych zasad.

Dokumenty podróżne z długim terminem ważności

Mamy tutaj na myśli zarówno paszport, jak i dowód osobisty. Osoby chcące upolować wycieczki na naprawdę ostatnią chwilę, często z wylotem jeszcze tego samego dnia, muszą mieć pewność, że zostaną wpuszczone na pokład samolotu. Warto więc dopilnować, aby paszport czy dowód osobisty miały minimum roczny termin ważności – w wielu krajach jest to wymagana dolna granica.

Szerokie widełki urlopowe

Na zostanie mistrzem w polowaniu na turystyczne okazje największe szanse mają osoby prowadzące własną działalność gospodarczą oraz wykonujące wolne zawody. Dlaczego? Ponieważ mogą sobie one pozwolić na dość luźne wyznaczenie terminu urlopu. Chodzi o to, aby „wstrzelić się” w moment, gdy biuro podróży sprzedaje daną wycieczkę za bardzo niską kwotę – najlepsze ceny są na dzień przed lub w dniu wylotu. Osoby, które muszą „zaklepać” urlop z półrocznym wyprzedzeniem i nie mogą nagle zmienić terminu, stoją na straconej pozycji.

Walizka w gotowości

To oczywiste, że osoby, które polują na najlepsze okazje w formule last minute, muszą być stale przygotowane do wyjazdu – przynajmniej w okresie zaplanowanego urlopu. Standardowym działaniem „łowcy” jest więc spakowanie walizki podróżnej z odpowiednim wyprzedzeniem – dzięki temu nie trzeba będzie później tracić czasu, gdy okaże się, że wylot jest już za 12 godzin. Taka przezorność minimalizuje również ryzyko, że turyści o czymś zapomną.

Zawężenie kryteriów wyszukiwania do najbliższych lotnisk

Ideałem byłoby wykupić wycieczkę, która startuje z lotniska znajdującego się w miejscowości łowcy turystycznych okazji. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Dlatego polując na wycieczki w formule super last minute warto rozglądać się za ofertami z wylotem z nieodległych miast. Przykładowo: mieszkaniec Piły powinien celować w wylot z Gdańska, Bydgoszczy, Poznania, ewentualnie ze Szczecina. Do Wrocławia czy Katowic może po prostu nie zdążyć.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.