Kupujemy wakacje w biurze podróży. Na co zwrócić uwagę?

Marek Szydełko
15.09.2017

Beztroskie wakacje w pięknym miejscu z gwarantowaną pogodą to marzenie wielu Polaków, na którego spełnienie stać coraz więcej z nas. Nie da się podważyć argumentu, że biuro podróży gwarantuje najwyższy komfort wyjazdu. Nie trzeba się troszczyć o organizację, szukać połączeń lotniczych i rezerwować hotelu. Ta przyjemność ma oczywiście swoją cenę, zwykle dość wysoką. Jeśli się na to godzisz i chcesz kupić wakacje w biurze podróży, to nie usypiaj swojej czujności. Na co musisz zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy?

Zmiana ceny

W każdej umowie z biurem podróży znajduje się zapis, że organizator wycieczki zastrzega sobie prawo do zmiany ostatecznej ceny w przypadku np. wahania kursów walut czy podniesienia opłat lotniskowych/paliwowych. Oznacza to, że wakacje, które w dniu ich zarezerwowania kosztują np. 5000 złotych, na 30 dni przed wyjazdem (zwykle wtedy uiszcza się całą kwotę) może kosztować już 5200 złotych.

Aby uniknąć tego ryzyka warto wynegocjować gwarancję niezmienności ceny. Taką usługę można też po prostu wykupić – koszt nie jest wysoki (do 100 złotych za osobę), a naprawdę może to uchronić Cię przed przykrą niespodzianką.

Zmiany w organizacji podróży

Biuro w umowie może zastrzec sobie prawo do wprowadzenia istotnych zmian w planie wyjazdu. Zdarza się to rzadko, ale warto na to uważać. Może się bowiem okazać, że na np. 2 tygodnie przed wyjazdem biuro poinformuje Cię, że nie wylatujesz z Gdańska, ale z Rzeszowa – ta „delikatna” różnica ma znaczenie.

W takiej sytuacji biuro ma obowiązek zachować odpowiedni termin poinformowania klienta o zmianie – informacja na ten temat znajdzie się w umowie. Zwróć uwagę na to, czy biuro gwarantuje Ci umownie prawo do rezygnacji z wycieczki bez żadnych kosztów, jeśli zaproponowana zmiana jest dla Ciebie nie do przyjęcia.

Zmiany godzin wylotu

To norma i jedna z najbardziej irytujących rzeczy, jakie przytrafiają się klientom biur podróży. Wybierasz konkretną wycieczkę, bo godziny wylotu i powrotu idealnie Ci pasują? Nie zdziw się, jeśli biuro wywróci ten harmonogram do góry nogami i np. zamiast wylecieć z Polski rano, wylecisz w środku nocy (to będzie bardzo uciążliwe dla dzieci).

Niestety, żadne biuro nie da gwarancji niezmienności planu podróży, bo touroperatorzy są uzależnieni od rozkładu lotów – wielu sytuacji po prostu nie da się przewidzieć. Dlatego kupując wakacje nigdy nie wybieraj wycieczki w terminie pasującym „na styk” do Twojego urlopu, bo może się okazać, że nie wrócisz do pracy na czas.

Poza tym zwróć uwagę na standardowe kwestie, czyli wysokość gwarancji ubezpieczeniowej biura (to bardzo ważne w kontekście ewentualnej upadłości touroperatora) oraz opinie na jego temat. Te bez trudu znajdziesz na forach internetowych. Udanych i bezpiecznych wakacji!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie