Kupiłeś okazyjnie bilet lotniczy? Uważaj, żeby podróż nie okazała się znacznie droższa!

Mateusz Rąbalski
07.12.2018

W XXI wieku podróżowanie samolotem stało się łatwe, przystępne i całkiem niedrogie. Cierpliwi poszukiwacze są w stanie upolować naprawdę świetne okazje, nawet na bardzo dalekie i egzotyczne kierunki. Zakup biletu po okazyjnej cenie to jednak często preludium do wpadnięcia w różnego rodzaju pułapki zastawione na pasażerów przez linie lotnicze. Na co szczególnie musisz uważać?

Podróż tylko z bagażem podręcznym

To bardzo dobry sposób na to, aby znacząco obniżyć cenę biletu w tak zwanych low-costach, czyli tanich liniach lotniczych. W ich przypadku normą jest, że za nadanie bagażu do luku samolotowego trzeba dodatkowo zapłacić. Bezpłatny jest tylko bagaż podręczny, zabierany ze sobą na pokład.

Linie lotnicze już dawno zorientowały się jednak, że część pasażerów do perfekcji opanowała umiejętność spakowania się nawet na dłuższe wakacje do maleńkiej walizki. Stąd regularne zmiany w regulaminach dotyczące dopuszczalnej wielkości bagażu podręcznego. Lepiej to sprawdź, bo jeśli okaże się, że Twoja walizka jest choćby ciut za duża, to pracownik linii każe Ci dopłacić za bagaż rejestrowany – a to, w przypadku zakupu usługi na lotnisku – wiąże się z bardzo wysokim kosztem.

Posiłki na pokładzie

Na ten element oferty powinni zwrócić uwagę pasażerowie, którzy kupili bilet na długą podróż, np. za ocean. Warto się upewnić, czy w cenie biletu został uwzględniony choć jeden posiłek, co wcale nie jest takie oczywiste. Jeśli okaże się, że linia nie zapewnia pasażerowi żadnego wyżywienia, to aby w miarę komfortowo przetrwać podróż, będziesz musiał za to zapłacić w przestworzach – i znów ponieść nieprzyzwoicie wysoki koszt.

Wybór miejsca

W przypadku najtańszych, promocyjnych biletów lotniczych, z reguły nie ma możliwości swobodnego wyboru miejsca w samolocie. Oznacza to, że godzisz się na ryzyko siedzenia obok np. rodziny z małym, ciągle płaczącym dzieckiem. Może się również okazać, że z uwagi na swój wzrost, będzie Ci po prostu strasznie niewygodnie. W takiej sytuacji lepiej byłoby więc mieć miejsce w przedniej części samolotu lub przy wyjściu awaryjnym. Niestety, za taki „luksus” trzeba będzie dodatkowo zapłacić, i to niemało.

Lotnisko docelowe

Upolowałeś fantastyczną okazję? Upewnij się, czy na pewno dolecisz tam, gdzie… chcesz. Nie jest to takie oczywiste, zwłaszcza w przypadku wspomnianych już low-costów. Tanie linie lotnicze obniżają koszty działalności m.in. dzięki współpracy z lotniskami znacznie oddalonymi od największych miast. Może się więc okazać, że kupując bilet na lot do Paryża, de facto wylądujesz w odległości około 90 kilometrów od francuskiej stolicy, co będzie się wiązać z koniecznością zapłacenia za dodatkowy transport.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.