Krótki wypad do Mediolanu: co warto (i trzeba) zobaczyć?

Andrzej Winnicki
02.02.2021

Mediolan jest jednym z najpiękniejszych miast nie tylko Włoch, ale też całej Europy. Tłumnie odwiedzany przez turystów w sezonie wakacyjnym, jesienią czy zimą nadal może zachwycać, a przy tym pozwoli lepiej poznać swoje tajemnice bez konieczności przebijania się przez hordy innych ludzi. Jeśli szukasz inspiracji na szybki city break, to weekend w Mediolanie będzie idealną opcją. Co warto, a wręcz trzeba zobaczyć w tym mieście podczas krótkiego wypadu? Sprawdź tych kilka propozycji.

Katedra Duomo

Absolutny must see dla każdej osoby, która po raz pierwszy odwiedza Mediolan. Jest to trzecia największa katedra na świecie, zachwycająca pod względem architektonicznym i sprawiająca wybitnie majestatyczne wrażenie. Budowa tej gotyckiej konstrukcji rozpoczęła się w 1387 roku, a zakończyła dopiero 600 lat później. To pokazuje, z jak ogromnym przedsięwzięciem inżynieryjnym mamy do czynienia.

W sezonie letnim katedra jest niestety oblegana przez turystów i trudno będzie docenić jej piękno. Warto więc zajrzeć tam późną jesienią, najlepiej tuż przed zachodem słońca.

Pałac Sforzów

Z tym pałacem w pewien sposób wiąże się historia naszego kraju, bo przecież do rodziny Sforzów należała królowa Bona – żona Zygmunta Starego, a matka Zygmunta Augusta. To w dużej mierze jej zawdzięczamy rozwój Rzeczpospolitej w tamtym okresie, ponieważ inspirowała ona dwór do wprowadzania zmian na wzór włoski, w tym do inwestowania w kulturę, edukację i zaniedbane rubieże kraju.

Sam pałac robi świetne wrażenie, pomimo tego, że od XV wieku był wielokrotnie przebudowywany i niemal doszczętnie zniszczony w czasie wojny.

Galeria Vittorio Emanuele

Najsłynniejsze i jednocześnie najstarsze włoskie centrum handlowe, które powstało w 1877 roku i działa nieprzerwanie do dziś. Nie sposób być w Mediolanie, stolicy mody, i nie odwiedzić tego miejsca. Warto też zrobić jakieś drobne zakupy w tamtejszych butikach, choć ceny mogą być z lekka odstraszające.

Jeśli jednak nie zamierzasz niczego kupować, to i tak wybierz się do galerii i podziwiaj jej zachwycającą architekturę, na czele ze szklaną, ośmiokątną kopułą, która robi niezwykłe wrażenie na żywo, gdy się pod nią stanie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.