Kolejne popularne kierunki turystyczne otwierają się po pandemii

Jerzy Biernacki
19.02.2023

Choć wciąż trudno ogłaszać zakończenie pandemii, to wiele wskazuje na to, że COVID-19 będzie już traktowane jako choroba sezonowa. Mamy szczepionki, testy, zasady ograniczania ryzyka – czas więc wrócić do normalności. Jednym z jej przejawów jest otwieranie się na zagranicznych turystów przez te kraje, które przed pandemią cieszyły się ogromną popularnością, a później wprowadziły restrykcyjne przepisy wjazdowe. Dwa szczególnie interesujące przykłady omawiamy w naszym artykule.

Brazylia

Chyba każdy zapalony turysta marzy, aby zobaczyć pomnik Chrystusa w Rio i wypić drinka z widokiem na Copacabanę. Teraz będzie to znacznie łatwiejsze dzięki złagodzeniu przepisów pandemicznych. Od kwietnia 2022 roku Brazylia zniosła obowiązek przestawiania testów i poddawania się kwarantannie dla osób zaszczepionych.

Za zaszczepione uznaje się osoby, które przeszły standardowy cykl szczepień jedną ze szczepionek zatwierdzonych w Unii Europejskiej i USA nie wcześniej niż na 9 miesięcy przed przylotem do Brazylii. W innym przypadku wymagane jest przyjęcie dawki przypominającej.

Niestety, restrykcje wciąż dotyczą osób niezaszczepionych i ozdrowieńców – obie grupy wciąż nie mają prawa wjazdu na terytorium Brazylii.

Pamiętaj

Wybierając się w podróż do Brazylii nie zapomnij o wypełnieniu formularza lokalizacyjnego - https://formulario.anvisa.gov.br/.

Australia

Ten kraj jest wręcz symbolem bezkompromisowej polityki w zakresie walki z pandemią. Australia była całkowicie zamknięta przez około dwa lata, ale teraz otwiera się już na masową turystykę.

Od 17 kwietnia osoby zaszczepione wjadą na terytorium Australii bez konieczności przedstawiania wyniku testu – wystarczy wypełnienie formularza wjazdowego.

Z kolei osoby niezaszczepione mogą przylecieć do Australii tylko z negatywnym wynikiem testu oraz poddać się na miejscu kwarantannie pod podanym adresem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie