Kitesurfing - aktywny wypoczynek nad morzem

Andrzej Winnicki
06.11.2015

W ostatnich latach dużym powodzeniem cieszą się sporty wodne. Jednym z nich jest kitesurfing (nazywany też kiteboarding). Sport ten polega na prowadzeniu deski przez fale, w czym pomaga trzymany przez kitesurfera latawiec napędzany przez wiatr. Kitesurfing można uprawiać zarówno na zbiornikach słodkowodnych, jak i na akwenach morskich, np. nad polskim Bałtykiem.

Jakiego sprzętu potrzebujemy do kitesurfingu?

Zaopatrując się w sprzęt do kitesurfingu w pierwszej kolejności musimy pomyśleć o desce. Produkowane specjalnie do tego deski mają wymiary od 1 do 2 metrów i różnią się kształtem i ciężarem. Wyróżniamy dwa najbardziej popularne rodzaje: twin tip (są to deski umożliwiające pływanie w przód i w tył) oraz directional (przypominające kształtem deski surfingowe, wyposażone w pasy utrzymujące nogi serfera przy desce). Po wyborze deski musimy zastanowić się nad latawcem, który jest energią napędową. Latawce mogą mieć powierzchnie od kilku metrów kwadratowych nawet do ponad dwudziestu. Są one wykonywane w kilku wariantach. Niektóre są bardziej rozłożyste, inne bardziej sztywne, a jeszcze inne miękkie i podobne w konstrukcji do paralotni. Wybór latawca zależy już tylko od nas i od warunków pogodowych, w ktorych mamy zamiar uprawiać ten ekscytujący sport wodny. Odpowiednie rozmiary kite'a dobiera się według wieku i masy ciała. Musimy również pamiętać, że im większy latawiec wybierzemy, tym większa będzie jego moc. Na czym polega kurs kitesurfingu?

Kurs nauczania kitesurfingu zaczynamy zazwyczaj na plaży lekcją teoretyczną. Następnie przechodzimy do ćwiczeń i dokładnego zapoznania się ze sprzętem. Kiedy podstawy są już dla nas zrozumiałe możemy rozpocząć praktyczną część kursu. Na początek musimy nauczyć się utrzymywać równowagę na desce, a później najważniejsza jest współpraca z wiatrem.

Półwysep Helski

W Polsce najchętniej wybieranym miejscem do kitesurfingu jest Półwysep Helski. Pogoda nad morzem sprzyja kitesurferom od maja aż do września. Wówczas wiatr wieje z prędkością nieprzekraczającą 30km/h. Rajem dla pasjonatów tego sportu jest Zatoka Pucka, gdzie co roku przyjeżdża wielu miłośników kitesurfingu. Sam Bałtyk również umożliwia uprawianie tego sportu. Woda w nim ma mały stopień zasolenia, a dno jest piaszczyste.

Egipt

Najchętniej wybieranym miejscem za granicą do uprawiania kitesurfingu jest Egipt. Sport ten można uprawiać tam nie tylko latem, ale również zimą. Egipt zachęca miłośników kitesurfingu błękitną wodą, wysoką temperaturą oraz lekkim wiatrem. Jest to idealna alternatywa do spędzenia czasu w wakacje lub w ferie zimowe. Wyjazdy tego typu organizuje biuro podróży jovitravel.pl. Kitesurfing to dobry pomysł zarówno na letni obóz młodzieżowy jak i na wyjazd rodzinny.

W kitesurfingu nie liczy się wiek ani siła mięśni, ważne jest obycie z wodą i koordynacja. Jest to idealny sposób na aktywne spędzenie urlopu. W Polsce możemy cieszyć się kitesurfingiem w miesiącach letnich, zaś zagranicą również w miesiącach zimowych. Kitesurfing to idealna forma rozrywki dla całej rodziny.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie