Kilka praktycznych rad dla decydujących się wynająć mieszkanie na czas urlopu

Piotr Kowalczyk
18.12.2018

Tak zwany couchsurfing rozwija się w niesamowitym tempie. Dla coraz większej grupy turystów wynajem prywatnego mieszkania jest świetnym sposobem na wygodne i niedrogie spędzenie urlopu. Zwłaszcza w tych miejscach, gdzie ceny hoteli przyprawiają o zawrót głowy. Jeśli i Ty wpadłeś na taki pomysł i ma to być Twoja pierwsza przygoda z couchsurfingiem, koniecznie przeczytaj nasz artykuł. Wymieniamy w nim kilka praktycznych rad, dzięki którym wynajęcie mieszkania na czas urlopu nie skończy się jakąś nieprzyjemną historią.

Dokładnie spisz protokół przekazania

Zbędna formalność? Wcale nie! Choć większość właścicieli mieszkań oferowanych do wynajmu krótkoterminowego nie spisuje z najemcami protokołu przekazania, to zachęcamy Cię do zadbania o to we własnym zakresie. Może to być zwykły spis przedmiotów znajdujących w mieszkaniu wraz z określeniem ich stanu.

Do czego będzie Ci to potrzebne? Wyobraźmy sobie sytuację, że oddajesz klucze do mieszkania, po czym właściciel zarzuca Ci, że zniszczyłeś mikrofalówkę lub ukradłeś telewizor, którego w lokalu w ogóle nie było. Zrobi się nieprzyjemnie i cała sprawa może zakończyć się wizytą policji. Po co Ci takie nerwy? Protokół przekazania to zabezpieczenie dla obu stron, dlatego nigdy nie rezygnuj z jego spisania.

Nie zachowuj się w mieszkaniu zbyt swobodnie

Dlaczego? Ponieważ nigdy nie masz pewności, czy właściciel np. nie zainstalował kamer i nie podgląda najemców. Brzmi to dramatycznie, ale niestety takie sytuacje się zdarzają – wystarczy poszukać w Internecie. Oczywiście nikt nie każe Ci wspinać się na wyżyny dobrych manier, ale radzimy zachować daleko idący umiar w swoim zachowaniu. Czyli:

  • Nie chodź po mieszkaniu nago
  • Nie występuj w kompromitujących scenach
  • Jeśli podróżujesz z partnerką, to oddawajcie się miłosnym uniesieniom w mniej ekspresyjny sposób i przy zgaszonym świetle
  • Nie niszcz wyposażenia mieszkania

Dobrze się zastanów przed zarezerwowaniem mieszkania

Couchsurfing ma wiele zalet, a największą z nich jest to, że często pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy na noclegu. Nie daj się jednak podpuścić. Mieszkania, które są oferowane w podejrzanie niskiej cenie, zawsze mają jakieś istotne wady. Z punktu widzenia turysty najważniejsze jest to, aby mieszkanie znajdowało się blisko głównych atrakcji.

Jeśli np. zamierzasz zwiedzić Nowy Jork, a wynajmiesz lokal w New Jersey, to możesz być pewien, że stracisz mnóstwo czasu (i pieniędzy) na dojazdy, przez co nie uda Ci się zobaczyć wszystkiego, co sobie zaplanowałeś.  Radzimy także za każdym razem sprawdzać, czy interesujące Cię mieszkanie nie znajduje się w podejrzanej dzielnicy.

To podstawy, dzięki którym unikniesz rozczarowań podczas swojej pierwszej przygody z couchsurfingiem. Wynajęcie mieszkania na czas urlopu jest naprawdę fajnym pomysłem, ale należy do tego podejść z głową.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.