Kiedy pierwszy raz zabrać dziecko w góry?

Krzysztof Jagielski
01.02.2021

Górskie wycieczki są znakomitym sposobem na aktywny wypoczynek – nie tylko w czasie wakacji. Polskie góry prezentują się szczególnie pięknie jesienią. W dodatku w październiku i listopadzie na szlakach jest znacznie mniej turystów. To dobry moment na to, aby zabrać po raz pierwszy w góry dziecko. Kiedy warto się na to zdecydować? Jak ocenić, czy dziecko jest już gotowe na górskie wycieczki?

Gdy spokojnie daje sobie radę podczas długich spacerów i przejażdżek rowerowych

Nie da się jednoznacznie określić, w jakim wieku dziecko może po raz pierwszy wybrać się na górski szlak. Decyzja zawsze należy do rodziców, którzy najlepiej wiedzą, czy ich pociecha da sobie radę pod względem kondycyjnym oraz fizycznym. Jeśli jesteście aktywną rodziną, dziecko ma na swoim koncie wielokilometrowe spacery i przejażdżki rowerowe i zawsze dawało sobie podczas takich wycieczek radę, to warto zaryzykować z zabraniem je w góry. Pamiętaj jednak, aby na początek wybrać łatwy szlak – na przykład do jednej z tatrzańskich dolin.

Kiedy zaczyna zdradzać zainteresowanie górami

Jeśli widzisz, że Twoje dziecko interesuje się tematyką górską, z zaciekawieniem przegląda Twoje książki o taternikach i himalaistach, ogląda filmy o tej tematyce na YouTube i coraz częściej dopytuje o Twoje górskie doświadczenia, to nie ma już wątpliwości: czas pokazać mu szlaki i szczyty z bliska. Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że będzie to początek życiowej pasji dziecka, co byłoby świetną informacją biorąc pod uwagę szlachetny charakter wspinaczki górskiej.

Gdy szykuje się piękny, wolny weekend

Nie macie pomysłu na to, jak spędzić wolny weekend? Prognozy pogody są obiecujące? Wsiadajcie w samochód i jeźdźcie na przykład w Tatry. Jest to doskonałe rozwiązanie zwłaszcza w okresie jesiennym, kiedy na szlakach jest znacznie luźniej, a to pozwoli dziecku komfortowo rozpocząć swoją przygodę z trekkingiem.

Z większości miast w Polsce można dojechać w Tatry w ciągu maksymalnie 8 godzin. Dostępne są też połączenia kolejowe i autobusowe. Oczywiście nie muszą to być Tatry – swój urok mają też Karkonosze, Pieniny, no i rzecz jasna legendarne Bieszczady. Wybierzcie się tam, gdzie macie najbliżej lub jest najwygodniejszy dojazd.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie