Jedziesz na zagraniczne wakacje? Nie zapomnij o karcie EKUZ!

Mariusz Siwko
27.09.2022

Zagraniczne wyjazdy wakacyjne kojarzą się nam wyłącznie z przyjemnościami, ale warto mieć świadomość, że podczas takiego urlopu możemy też zachorować czy ulec jakiemuś wypadkowi, co spowoduje konieczność skorzystania z lokalnej służby zdrowia. Właśnie dlatego wybierając się za granicę zawsze warto mieć przy sobie kartę EKUZ. Więcej o tym przeczytasz w naszym poradniku.

Czym jest karta EKUZ?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest formalnym poświadczeniem, że jesteśmy ubezpieczeni w swoim kraju – w tym przypadku w Polsce. Karta daje dostęp do służby zdrowia we wszystkich krajach Unii Europejskiej, w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii oraz w Szwajcarii.

Dysponując kartą EKUZ możemy skorzystać z lokalnej służby zdrowia na takich samych zasadach, jak obywatele danego kraju. Chroni to przed bardzo wysokimi kosztami, choć też nie do końca, do czego za chwilę przejdziemy.

Jak wyrobić kartę EKUZ?

Karta jest przyznawana bezpłatnie każdemu, kto opłaca ubezpieczenie zdrowotne w Polsce, a także dzieciom do 18. roku życia. Można ją wyrobić online przez Internetowe Konto Pacjenta lub system ePUAP. Karta zostanie wysłana nieodpłatnie pocztą na wskazany adres – powinna dotrzeć w ciągu 5 dni roboczych.

Kartę można również wyrobić osobiście w najbliższym oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia.

EKUZ to za mało!

Wiele osób myśli, że mając kartę EKUZ nie muszą już martwić się prywatnym ubezpieczeniem turystycznym. To błąd. Pamiętajmy, że EKUZ gwarantuje dostęp do lokalnej służby zdrowia na takich samych zasadach, jakie obowiązują obywateli danego kraju.

Problem w tym, że w wielu krajach zachodniej Europy nawet państwowa służba zdrowia jest częściowo płatna. Oznacza to, że np. w Szwajcarii czy we Francji konieczne będzie poniesienie kosztu wizyty u lekarza pierwszego kontaktu. Nie ma również mowy o bezpłatnym transporcie medycznym do kraju.

Dlatego kartę EKUZ należy traktować wyłącznie w formie uzupełnienia swojej ochrony. Podstawą powinno być natomiast prywatne ubezpieczenie turystyczne.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.