Jakie pamiątki warto przywozić z zagranicznych wakacji?

Krzysztof Jagielski
29.09.2022

Większość turystów nie wyobraża sobie, aby wrócić z zagranicznych wojaży bez żadnej pamiątki. Nieprzypadkowo w praktycznie każdym zakątku świata można natrafić na stragany z różnymi drobiazgami mającymi przywoływać wspomnienia z wymarzonych wakacji. Trzeba natomiast podkreślić, że większość tych produktów to tandeta, głównie z Chin. Są znacznie lepsze pomysły na pamiątki z zagranicznych wakacji, a kilkoma z nich dzielimy się z Tobą w naszym poradniku.

Lokalny alkohol

Nawet jeśli nie pijesz alkoholu, to i tak warto pomyśleć o przywiezieniu go z zagranicznych wakacji – koniecznie lokalnego, najlepiej własnej produkcji, w pięknej butelce czy karafce. To pamiątka, które będzie fajnie prezentować się w barku, na komodzie oraz możesz nią poczęstować znajomych, którzy przyjdą posłuchać relacji z wymarzonych wakacji. Pamiętaj, aby dobrze zabezpieczyć butelkę alkoholu na czas powrotu do domu – szczególnie, jeśli lecicie samolotem.

Produkty spożywcze

Znów z naciskiem na te lokalne. Jednym z najważniejszych powodów, dla których warto podróżować po świecie, jest możliwość poznania innych smaków. Jeśli lokalna kuchnia wyjątkowo przypadła Ci do gustu, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zabrać jej specjały do domu i mieć świetną pamiątkę. Mogą to być różnego rodzaju produkty zamknięte hermetycznie czy suszone, ale też przyprawy.

Produkty rękodzielnicze

Są znacznie droższe od tych sprzedawanych masowo na straganach, ale warte swojej ceny. Rękodzieło to rewelacyjny pomysł na pamiątkę z zagranicznych wakacji, ponieważ z jednej strony zyskujesz coś naprawdę estetycznego i wyjątkowego, a z drugiej wspierasz lokalnych twórców, którzy szczególnie w tych biedniejszych krajach znajdują się w bardzo trudnej sytuacji materialnej.

Metale szlachetne, biżuteria

Oczywiście nie każdy może sobie pozwolić na zakup tak cennych pamiątek, natomiast warto podkreślić, że w wielu krajach biżuteria i metale szlachetne w detalu są znacznie tańsze niż w Polsce. Może to więc być pamiątka mająca znamiona… inwestycji. Szczególnie dobrym pomysłem będzie przywiezienie biżuterii wykonanej przez lokalnych artystów, którą można nosić na co dzień i wspominać udane wakacje będąc w pracy, na spotkaniach służbowych czy stojąc w korku w zasypanym śniegiem mieście.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie