Jak za darmo przesiąść się do klasy biznes? Kilka sprytnych sposobów!

Andrzej Winnicki
20.11.2017

Jeśli często podróżujesz samolotem, to na pewno wielokrotnie zdarzyło Ci się po cichu marzyć o odbyciu lotu w klasie biznes. Ten luksus kosztuje jednak na tyle dużo, że przeciętny pasażer jest skazany na klasę ekonomiczną. Okazuje się natomiast, że z tym „skazaniem” bywa różnie. Istnieją bowiem sprytne sposoby na to, aby przesiąść się do wyższej klasy w samolocie zupełnie za darmo. Jak to zrobić? W naszym artykule znajdziesz kilka rad.

Lataj w okresie największego obłożenia

Dzięki temu jest spora szansa na to, że na Twoim locie nastąpi tzw. overbooking. Jest to sytuacja, w której linia lotnicza sprzeda więcej biletów niż ma miejsc na pokładzie. Przy odprawie na pewno zrobi się nerwowo, ale zwykle kończy się to po prostu „upychaniem” pasażerów na wolnych miejscach. A te – co oczywiste – najłatwiej jest znaleźć w klasie biznesowego i klasie pierwszej. Zgłoś się na ochotnika do przeniesienia, a odbędziesz podróż w luksusowych warunkach za friko.

Podejdź do odprawy w ostatniej chwili

Jest to sposób bardzo ryzykowny, bo może się przecież okazać, że ostatecznie nastąpił overbooking i wszystkie miejsca są już zajęte. Jednak przy odrobinie szczęścia to właśnie Tobie przypadną ostatnie wolne miejsca w wyższej klasie. Linia lotnicza musi zrobić wszystko, aby pasażer wszedł na pokład samolotu, bo koszt wypakowania jego bagażu jest zbyt wysoki. Dlatego drobne spóźnienie może być Ci na rękę.

Podejdź do odprawy jako pierwszy

To sposób odwrotny do poprzedniego. Jeśli przyjedziesz na lotnisko z dużym wyprzedzeniem i uda Ci się trafić na początek kolejki do odprawy, to jest szansa na to, że stewardesa wiedząca o overbookingu od razu zaproponuje Ci miejsce w wyższej klasie. Takie sytuacje zdarzają się rzadko, ale jednak istnieje prawdopodobieństwo przeniesienia miłego i punktualnego pasażera do klasy biznes, w której jest mnóstwo wolnych miejsc

Zapisz się do programu lojalnościowego

To bardzo się opłaca, szczególnie osobom często korzystającym z usług linii lotniczych. Najlepiej jest zapisać się do programu, w którym uczestniczą przewoźnicy zrzeszeni w jednym sojuszu lotniczym. Wówczas nie będziesz skazany na korzystanie z tylko jednej linii. Podróżując zbieraj punkty na karcie programu, a z czasem będziesz mieć ich na tyle dużo, aby bez dodatkowych opłat zrobić tzw. upgrade, czyli odbyć lot w wyższej klasie.

Rada

Tajemnicą poliszynela jest też to, że pasażerowie zapisani do programów lojalnościowych jako pierwsi otrzymują propozycję przesiadki do wyższej klasy w sytuacji overbookingu.

Oczywiście nie gwarantujemy 100% skuteczności tych sposobów. Jeśli jednak będziesz mieć taką możliwość, wykorzystaj jedną z tych metod. Podróż w klasie biznes to zupełnie inny komfort latania.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.