Jak wojna w Ukrainie odbije się na światowej turystyce?

Maciej Piwowski
15.09.2022

Inwazja Rosji na Ukrainę to przede wszystkim tragedia ludzka, natomiast musimy na nią patrzeć również przez pryzmat konsekwencji dla poszczególnych sektorów gospodarki. Jednym z tych, które mogą najmocniej ucierpieć w wyniki rosyjskiej agresji jest turystyka. Dlaczego? Oto najważniejsze powody oraz predykcje dla sektora turystycznego na najbliższe miesiące.

Strach przed podróżowaniem

To najbardziej prozaiczny, ale również ważny powód, dla którego światowa turystyka może otrzymać potężny cios – kolejny już po pandemii COVID-19. Wiele osób z pewnością wstrzyma się z podróżowaniem po świecie w obawie przed może nie tyle działaniami zbrojnymi, co trudnościami z powrotem do kraju. Żyjemy w tak dynamicznych czasach, że naprawdę trudno jest dziś cokolwiek przewidywać z dokładnością do kilku tygodni, nie wspominając o miesiącach.

Zamknięcie rosyjskiej przestrzeni powietrznej

Rosja w odwecie za sankcje nałożone przez niemal cały świat zachodni zamknęła swoje niebo dla samolotów m.in. z Unii Europejskiej. Efekt jest taki, że dziś podróż z np. Warszawy do Azji musi się odbywać okrężną drogą, co oczywiście prędzej czy później będzie mieć przełożenie na ceny biletów oraz czas podróży.

Można zatem założyć w ciemno, że sezon 2022 nie będzie należeć do kierunków azjatyckich, które najmocniej ucierpią na imperialistycznych zapędach Władimira Putina.

Względy moralne

Choć może się to wydawać infantylne, to należy zrozumieć osoby, które w tym roku zrezygnują z turystyki w akcie solidarności z umęczonymi wojną Ukraińcami, w tym uchodźcami do naszego kraju. Wielu miłośników podróży czułoby się z tym źle wiedząc, że tuż za naszymi granicami giną ludzie, a oni korzystają z uroków życia w jakimś luksusowym hotelu – w tym w towarzystwie, nie ma co ukrywać, licznych rosyjskich turystów.

Problemy finansowe

Sankcje nałożone na Rosję będą potężnym problemem dla turystyki, ponieważ to właśnie rosyjskie pieniądze bardzo mocno ją w ostatnich latach dotowały. Ograniczenie możliwości podróżowania oraz naturalne konsekwencje dla portfeli przeciętnych Rosjan będą mieć bezpośrednie przełożenie na awersję do spędzania wakacji w różnych zakątkach świata – w tym m.in. na bardzo popularnym wśród Rosjan Cyprze.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.