Jak uniknąć kolejek do największych atrakcji turystycznych?

Mateusz Rąbalski
25.09.2023

Są takie miejsca na świecie, które chciałby zobaczyć niejeden fan podróżowania. Można tutaj wskazać m.in. na Koloseum, Wieżę Eiffla, Akropol czy Big Ben. Co łączy wszystkie te atrakcje? Oczywiście długie kolejki. Jeśli nie masz zamiaru tracić czasu na przeciskanie się w tłumie, to skorzystaj z naszych wskazówek.

Nietypowe pory

Mamy na myśli pory dnia. Warto wiedzieć, że najwięcej turystów zjawia się w głównych atrakcjach turystycznych między godzinami 10 a 12 i 15 a 18. Dobrym pomysłem może być zatem zaplanowanie sobie wycieczki albo późnym wieczorem, albo wcześnie rano. Ta druga opcja jest rekomendowana zwłaszcza w krajach o gorącym klimacie.

Wizyta poza szczytem sezonu urlopowego

Jeśli masz swobodę w wyborze terminu urlopu i nie musisz wcale wypoczywać latem, to naprawdę warto zaplanować sobie zwiedzanie najatrakcyjniejszych miejsc poza szczytem sezonu urlopowego. Na przykład we Włoszech dużo luźniej jest w kwietniu czy w październiku, kiedy to spokojnie można cieszyć się słońcem i przyjemnymi temperaturami, a przy tym znacznie więcej zobaczyć.

Zwiedzanie z przewodnikiem

To dobra opcja dla osób, które poza uniknięciem kolejek chcą również jak najlepiej poznać dane miejsce, dowiedzieć się wielu ciekawostek historycznych czy faktów na temat odkrycia/budowy danego miejsca. Często jest tak, że wykupując zwiedzanie z przewodnikiem wchodzi się na teren atrakcji bez kolejki – jest więc nieco drożej, za to o wiele wygodniej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie