Jak przygotować się finansowo do zagranicznych podróży?

Andrzej Winnicki
19.02.2024

Zagraniczne podróże to nie tylko świetny sposób na poznanie świata, ale także życiowa pasja. Dodajmy: kosztowna pasja. Jeśli właśnie przymierzasz się do zorganizowania takiej wyprawy, to zacznij od dobrego przygotowania pod kątem finansowym. O co warto zadbać w pierwszej kolejności? Oto kilka wskazówek.

Kupuj walutę, gdy złotówka się umacnia

W zależności od tego, gdzie się wybierasz, mogą Ci być potrzebne euro lub dolary amerykańskie. Jeśli Twoja podróż przypada dopiero za kilka miesięcy, to śledź notowania walut i kupuj dewizy w momencie, gdy obserwujesz umocnienie złotówki. W ten sposób można znacząco obniżyć koszty zagranicznego wyjazdu.

Załóż kartę wielowalutową

Karta wielowalutowa to duże udogodnienie podczas zagranicznych podróży. Pozwala płacić za zakupy w lokalnej walucie bez ponoszenia wysokiego kosztu przewalutowania po kursie bankowym. Kartę można założyć zarówno w banku, jak i w popularnych fintechach. Dodajmy przy tym, że szczególnie chętnie wybierany przez podróżników Revolut od pewnego czasu jest już bankiem.

Odkładaj pieniądze

Odkładanie pieniędzy wcale nie jest takie trudne, a już zwłaszcza wtedy, gdy mamy na widoku konkretny cel. Szykując się do wymarzonego wyjazdu staraj się regularnie, co najmniej raz w miesiącu, odłożyć stałą kwotę, dzięki czemu sumarycznie podróż nie będzie stanowić aż tak odczuwalnego wysiłku finansowego.

Ułóż budżet wyjazdu

Poświęć czas na zorientowanie się, ile kosztują poszczególne usługi na miejscu, ile zapłacisz za hotele, przeloty, lokalną komunikację, bilety wstępu do atrakcji, pamiątki itd. To pozwoli Ci ułożyć realny budżet wyjazdowy i tym samym utrzymać niemałe przecież koszty w ryzach.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie