Jak nie być turystą podczas wakacji w obcym kraju? Kilka sprytnych sposobów

Andrzej Winnicki
26.10.2017

Tytuł tego artykułu jest nieco przewrotny, bo właściwie dlaczego ktoś miałby nie być turystą podczas turystycznego wyjazdu? Odpowiedź jest prosta: turyści płacą więcej i często są traktowani przez mieszkańców bardzo przedmiotowo. Dlatego coraz więcej osób stara się, aby podczas wakacji w obcym kraju wmieszać się w tłum i nie przypominać zwykłych zwiedzających. Jak to zrobić? Poznaj kilka sprytnych sposobów.

Jadaj w lokalnych restauracjach

Ma to same plusy. Po pierwsze: zasmakujesz prawdziwej miejscowej kuchni. Po drugie: będziesz mieć okazję do kontaktu z tubylcami, co samo w sobie jest ciekawym przeżyciem. Po trzecie: nie zbankrutujesz, bo w restauracjach dla miejscowych jest znacznie taniej niż w tych dla turystów.

Rada

Lokalnych restauracji szukaj z dala od głównych szlaków turystycznych.

Kupuj w małych sklepikach

Chodzi tutaj o wszelkie produkty spożywcze. Takie sklepiki są położone bardzo daleko od miejsc obleganych przez turystów, często w małych wioskach i na osiedlach mieszkaniowych. Nie dość, że oferowane produkty są w nich o wiele tańsze, to jeszcze nieznajomy człowiek wyglądający na turystę może spotkać się z nieskrywaną życzliwością, jakiej nie uświadczysz w sklepach nastawionych na klientów z zagranicy.

Unikaj turystycznych „must see”

Jeśli nie zależy Ci szczególnie na zwiedzaniu w gigantycznym tłumie, to spokojnie możesz sobie odpuścić branie udziału w wycieczkach. W tzw. punktach obowiązkowych roi się od naciągaczy, kieszonkowców, a możliwość zachwycania się zabytkiem jest mocno ograniczona. Możesz się wybrać w takie miejsce po zmroku lub bardzo wcześnie rano.

Jeździj komunikacją publiczną

To naprawdę świetna przygoda! W wielu miejscach na świecie komunikacja publiczna funkcjonuje zupełnie inaczej niż u nas. Jest nie tylko sposobem na przemieszczanie się, ale także przewożenie całego dobytku (włącznie z inwentarzem) czy nawiązywanie kontaktów towarzyskich. Ponadto środki komunikacji zbiorowej są znacznie tańsze niż np. taksówki.

Naucz się kilku zwrotów w miejscowym języku

To bardzo Ci się przyda podczas odwiedzania miejsc, o których napisaliśmy wcześniej. W lokalnym sklepiku dobrze jest podziękować sprzedawczyni w jej języku, a w restauracji pochwalić jedzenie w kilku prostych słowach używanych przez miejscowych. To wzbudza sympatię i sprawi, że tubylcy zaczną Cię traktować jak gościa, a nie zblazowanego turystę, który nie ma pojęcia o kulturze i tradycji odwiedzanego kraju.

Prawda, że proste? Wypróbuj te sposoby podczas kolejnych zagranicznych wakacji, a przekonasz się, że Twoje podróżowanie nabierze zupełnie innego charakteru.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.