Jak bezpiecznie zwiedzać Indie?

Krzysztof Jagielski
27.03.2024

Indie to jeden z najbardziej fascynujących i magnetycznych dla podróżników krajów na świecie. Niestety, także jeden z najbardziej niebezpiecznych. Indywidualni turyści w Indiach muszą się mieć przez cały czas na baczności, zdając sobie sprawę z zupełnie odmiennej kultury, wysokiego poziomu przestępczości pospolitej oraz – pisząc oględnie – specyficznego stosunku do kobiet. Jak zatem bezpiecznie zwiedzać Indie? Kilka podstawowych zasad omawiamy w naszym poradniku.

Przygotuj się do podróży

Jeszcze przed wyjazdem dokładnie się zastanów, które miejsca planujesz odwiedzić, raczej unikając tych mniej turystycznych destynacji. Koniecznie zapoznaj się z lokalnymi zwyczajami, kulturą, tematami tabu oraz aktualną sytuacją polityczną i społeczną w poszczególnych regionach.

Nie obnoś się z cennymi przedmiotami

Już sam fakt, że masz jasną skórę i wyglądasz na turystę, z pewnością przykuje uwagę miejscowych kieszonkowców czy zwykłych bandytów. Ci jednak dobrze kalkulują ryzyko i jeśli uznają, że napaść na Ciebie nie jest opłacalna, to po prostu odpuszczą. Właśnie dlatego nie należy się obnosić ze swoją zamożnością, np. nigdy nie chodź po ulicach z wielkim aparatem, nie płać banknotami o wysokim nominale, nie noś biżuterii i nie korzystaj z iPhone’a w tłumie.

Najcenniejsze przedmioty zostawiaj w hotelowym sejfie

Dotyczy to nie tylko gotówki i wartościowej elektroniki, ale także – czy może przede wszystkim – paszportu i kart kredytowych. Jeśli musisz mieć to wszystko przy sobie, to używaj skrytek w ubraniu i nigdy nie trzymaj wszystkich kart oraz gotówki w jednym portfelu.

Używaj tylko zaufanych środków transportu

Korzystaj z rekomendowanych usług taksówkowych lub aplikacji mobilnych do zamawiania przejazdów. Unikaj podróżowania samotnie w nocy, nie korzystaj z propozycji darmowej podwózki.

Nie zwiedzaj samotnie

Szczególnie dotyczy to młodych kobiet, które w Indiach są wyjątkowo narażone na akty przemocy, w tym seksualnej. Samotne spacery mniej uczęszczanymi traktami, w dodatku po zmroku, to proszenie się o kłopoty.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie