Gdzie szukać inspiracji do podróżowania?

Andrzej Winnicki
21.09.2022

Wielu z nas marzy o tym, aby zacząć podróżować. Nie tylko w ramach wycieczek z biurem, ale też na własną rękę, samochodem, samolotami liniowymi, pociągami. Przełamanie zupełnie naturalnego strachu to jedno, ale czymś zupełnie innym jest zainspirowanie się do odwiedzenia konkretnych zakątków świata, czy na początek tylko Polski. Gdzie szukać takich inspiracji?

Blogi podróżnicze

W dobie Internetu warto zacząć właśnie od blogów, na których często można się natknąć na inspirujące relacje z podróży, fantastyczne zdjęcia, ciekawostki niedostępne w zwykłych przewodnikach. W Polsce mamy co najmniej kilka bardzo dobrych blogów, spośród których wiele przerodziło się w wideo blogi na YouTube – filmiki to także ciekawe źródło inspiracji.

Portale z okazjami podróżniczymi

Takie portale inspirują do podróżowania głównie przez pryzmat portfela. Gdy widzimy świetną okazję na zakup biletów lotniczych na przykład o Indonezji, to zaczynamy rozważać ten kierunek nawet wtedy, gdy wcześniej w ogóle nie braliśmy go pod uwagę. Takie okazje mogą zainspirować do poszerzania swoich horyzontów.

Katalogi biur podróży

Co prawda znajdziemy w nich tylko oferty skrojone przez biura, to jednak w takich katalogach można często natrafić na naprawdę inspirujące motywy – na przykład opisy wycieczek zorganizowanych czy krótkie prezentacje atrakcyjnych kierunków podróży. To dobra opcja dla początkujących podróżników, którzy mogą po prostu skopiować plan biura i zrealizować go na własną rękę.

Filmy/seriale

To bardzo głębokie źródło inspiracji podróżniczych, o ile lubisz podziwiać to, co dzieje się za plecami bohaterów. Przykładowo: film „Jedz, módl się, kochaj.” z Julią Roberts to gotowa inspiracja do odwiedzenia Włoch, Indii oraz przede wszystkim wyspy Bali. Z kolei rewelacyjny serial „Narcos” paradoksalnie może zainspirować niejednego widza do zaplanowania podróży do Kolumbii.

Literatura

Nieprzebrane źródło inspiracji, które było podstawą dla podróżników jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Dziś nadal warto sięgać do książek i szukać w nich barwnych opisów świata oraz ludzi. Nie chodzi tylko o książki stricte podróżnicze, ale też np. reportaże – tutaj oczywiście musimy wspomnieć o dziełach Ryszarda Kapuścińskiego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.