Gdzie Polacy spędzili zagraniczne wakacje 2017. Są zaskoczenia?

Mariusz Siwko
27.11.2017

Zagraniczne wakacje przestały być już synonimem luksusu, na który stać nielicznych. Polacy coraz chętniej korzystają z ofert biur podróży, co przekłada się na rokroczny wzrost liczby rezerwacji. Bardziej niż zagrożenia terrorystycznego, obawiamy się kapryśnej pogody nad Bałtykiem. Jeśli dodamy do tego wysokie ceny w rodzimych kurortach, to mamy odpowiedź na pytanie, dlaczego co czwarty polski turysta urlop woli spędzić za granicą. Gdzie dokładnie? To pokazuje raport Polskiej Izby Turystyki. Sprawdźmy ulubione kierunki zagranicznych wojaży Polaków w 2017 roku.

Grecja i długo nic

Grecja już od kilku lat jest najpopularniejszym zagranicznym kierunkiem wakacyjnym oferowanym przez polskie biura podróży. Urlop w tym kraju w okresie od maja do końca sierpnia spędziło 30% klientów touroperatorów. Szczególnie chętnie wybieraliśmy greckie wyspy: Kretę, Rodos, Zakynthos, Korfu i Kos. Znajdują się one także w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych miejsc do wypoczynku wśród polskich turystów.

Co jest tajemnicą sukcesu Grecji? Dwie sprawy: bezpieczeństwo i dobre ceny. Hellada uchodzi za kraj niezagrożony terroryzmem, a do tego biura podróży kuszą naprawdę atrakcyjnymi ofertami. Biorąc pod uwagę standard wypoczynku i gwarantowaną pogodę, Grecja może być korzystną alternatywą nawet dla wakacji nad Bałtykiem – i to pomimo tegorocznego wzrostu cen wycieczek średnio o 10%.

Sukces Bułgarii

Druga pozycja Bułgarii nie jest zaskoczeniem dla znawców rynku turystycznego. Ten kraj już od co najmniej kilku lat odrabiał straty do czołówki, w czym z pewnością pomogła mu niestabilna sytuacja w Egipcie, Turcji czy Tunezji. Wakacje w Bułgarii wciąż są dość tanie, a właśnie cena pozostaje głównym kryterium wyboru kierunku urlopowego dla polskich turystów – szczególnie podróżujących w formule rodzinnej. Dodajmy, że w 2017 roku na Bułgarię zdecydowało się nieco ponad 14% klientów rodzimych biur podróży.

Bułgaria w zestawieniu najpopularniejszych zagranicznych kierunków wakacyjnych wyprzedziła Hiszpanię. Powód nieco gorszej pozycji kraju flamenco jest prozaiczny: chodzi o ceny. Hiszpania pod tym względem wyraźnie przegrywa nie tylko z Bułgarią, ale też z Grecją. Mimo to nadal nie brakuje chętnych do spędzenia udanego urlopu na gorących plażach Costa Blanca, Costa del Sol, Costa Brava, Majorki, Ibizy czy coraz popularniejszej Miniorki. Wyspy Kanaryjskie to z kolei kierunek całoroczny, chętniej wybierany w okresie jesienno-zimowym.

Pierwszą piątkę najpopularniejszych kierunków uzupełniają Turcja i Egipt. Tutaj także nie może być mowy o zaskoczeniu. Pomimo ostrzeżeń przed utrzymującym się zagrożeniem terrorystycznym, Polscy turyści chętnie latają do tych krajów, bo znajdują tam to, co jest dla nich najważniejsze: wysoki standard za atrakcyjną cenę.

Nie zmienił tego nawet fakt, że w tym sezonie za wakacje w Turcji trzeba było zapłacić średnio aż o 22% więcej. Pamiętajmy jednak, że w ubiegłym roku ceny spadły do nieprawdopodobnie niskiego poziomu, a więc nawet po odbiciu pozostają konkurencyjne.

Polacy pokochali first minute

Mogłoby się wydawać, że wakacje w formule last minute to polska domena, tymczasem statystyki pokazują coś zupełnie innego. Udział takich rezerwacji w sezonie 2017 był dość niski. Wyraźnie widać, że zaczęliśmy planować zagraniczne urlopy z dużym wyprzedzeniem. Blisko 8% wszystkich rezerwacji zostało złożonych w październiku, listopadzie i grudniu ubiegłego roku. Wpływ na to bez wątpienia mają bardzo atrakcyjne oferty first minute – biura podróży kuszą dobrymi cenami, większym wyborem hoteli, niską zaliczką i gwarancją niezmienności ceny.

Warto także zauważyć, że polski turysta preferuje krótsze wyjazdy. Na klasyczne dwutygodniowe wakacje w szczycie sezonu letniego zdecydowała się co piąta rodzina. Rośnie natomiast udział wyjazdów tygodniowych i – to nowy trend – kilkudniowych, nazywanych potocznie city breakami.

Co nas czeka w sezonie 2018?

Można się spodziewać utrzymania pozycji lidera przez Grecję. Preferencje turystyczne Polaków raczej diametralnie się nie zmienią, choć do gry coraz śmielej wchodzi Albania. Z pewnością więcej polskich turystów postawi też na odkrywanie włoskich plaż i zachwycających miast Italii.

Podróż do Włoch jest krótka, a bardzo dobrze rozwinięta infrastruktura turystyczna gwarantuje komfortowy wypoczynek przy idealnej pogodzie. Rosnące zainteresowanie tym kierunkiem jest już widoczne, bo coraz więcej osób decyduje się zarezerwować wakacje we Włoszech na www.itaka.pl.

Na koniec warto wspomnieć o kwestii bezpieczeństwa. Wyjazd na wakacje z biurem podróży to najlepsza opcja dla tych, którzy stawiają na bezstresowy wypoczynek. Polscy turyści są objęci gwarancjami bankowymi, ubezpieczeniowymi oraz ochroną Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego. W razie ewentualnej niewypłacalności biura podróży, odzyskanie pieniędzy jest pewne.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.