Gdzie jechać dalej: najlepsze miejsca na wakacje w USA

Antoni Kwapisz
30.04.2020

W Stanach Zjednoczonych jest znacznie więcej do zobaczenia niż Nowy Jork, Kalifornia lub Wielki Kanion Kolorado (Arizona). Bezprecedensowe oblicza terytorium pełnego kontrastów, od samotnych lasów sekwojowych w północnej Kalifornii po wybrzeże Florydy, w którym marzy się o byciu astronautą, lub zrewitalizowane miasta przemysłowe, takie jak Minneapolis lub Cincinatti. Także regiony tak autentycznie stworzone w USA, jak Kentucky Bourbon Country lub niekończące się drogi południowo-wschodniego Utah, idealne do nakręcenia filmu o podróży.

Czy potrzebuję ESTA aby podróżować po USA?

Stany Zjednoczone są bez wątpienia jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych. Miami, Las Vegas, San Francisco czy Nowy Jork to tylko niektóre miasta, które budzą ciekawość i chęć podróżowania do każdego, kto chce odkryć miejsca, które widział niezliczoną ilość razy w filmie i telewizji.

Największą przeszkodą tych, którzy chcą odwiedzić terytorium USA, jest proces uzyskania wizy turystycznej. Jednak dla Polaków od niedawna istnieje inna szybsza i łatwiejsza opcja: ESTA (elektroniczny system zezwoleń na podróż), sprawdź na stronie estausa.pl. Jest to formularz, który można wypełnić przez Internet z dowolnego miejsca i która umożliwia łatwy wjazd do USA. bezwizowy, o ile spełnione są pewne wymagania, co sprawdzić można z zakładce ESTA Status.

Dzikie miejsce, żeby stracić poczucie czasu

Wybrzeże północnej Kalifornii. Sami amerykańscy podróżnicy wybrali ten zagubiony zakątek w Północnej Kalifornii jako najciekawsze miejsce do odkrycia w 2018 r., idealne miejsce do detoksykacji od stresu miejskiego (i smartfona). Ten obszar wybrzeża Pacyfiku znany jest jako Redwood Courtain, ponieważ lasy wyłaniają się nad morzem, wznosząc się na wysokość odpowiadającą 20-piętrowemu budynkowi. Nieuniknione jest myślenie, że wśród tych ogromnych starożytnych drzew kryje się coś niezwykłego, a filmowcy będą mogli rozpoznać tu miejsca, które zainspirowały sceny z filmów takich jak Park Jurajski, E.T. lub Gwiezdne Wojny.

W 2018 roku minęło 100 lat od utworzenia Parku Narodowego Redwood, który zakończył masową wycinkę tych drzew. Dzięki temu wysiłkowi możemy dziś zobaczyć kilka najwyższych sekwoi na świecie, a pobliskie rezerwaty Prairie Creek, Del Norte i Jedediah Smith zachowują prawie połowę głównych lasów tego gatunku w Kalifornii. Bezpłatne biwakowanie jest dozwolone wzdłuż Redwook Creek, i zapewnia niezapomniane wrażenia: wyjdź z namiotu i obserwuj te kolosalne kłody w sielankowej scenerii.

Trasa przybrzeżna do granicy z Oregonem jest idealna do swobodnego podróżowania i cieszenia się ostatnimi dziewiczymi miejscami na amerykańskim Zachodzie. Ponadto północne wybrzeże Kalifornii jest znane z ostoi wielu społeczności hippisowskich, minibrowarów i różnorodnej flory.

Fronton baskijski w sercu Gór Skalistych - Boise, Idaho

Boise to miejsce zupełnie nieznane polskim podróżnikom, ale Amerykanie wiedzą, że jest najszybciej rozwijającą się stolicą stanu i że stale powstają tu nowe browary, festiwale i jedne z najpopularniejszych winnic w kraju. Boise w stanie Idaho jest niedocenianym miastem, zaskakujące jest znalezienie tak wielu dobrze zaopatrzonych winiarni, paryskich restauracji, a nawet jednej z największych baskijskich społeczności poza Hiszpanią, odkąd pierwsi członkowie przybyli jako emigranci w latach 1910, aby pracować jako pasterze.

Ich ślady i historię można znaleźć w Basque Museum & Cultural Center, gdzie kultura baskijska i sposób dotarcia do Idaho zostały wyjaśnione amerykańskiej opinii publicznej. Boise jest także bardzo blisko niektórych cudów przyrody w Górach Skalistych, raju dla miłośników turystyki pieszej, rowerowej, narciarstwa i raftingu. Nie opuszczając miasta, możesz przejść 48-kilometrową siecią tras bez samochodów, które biegną wzdłuż zielonych brzegów rzeki Boise i uczyniły z niej „miasto drzew”. Latem rzeka staje się prawdziwą imprezą.

Chattanooga, Tennessee

Kiedy zwiedzisz już najczęściej odwiedzane i turystyczne miejsca w Stanach Zjednoczonych, może warto znaleźć czas czas na odkrycie autentycznych miejsc, takich jak Chattanooga w Tennessee. Miasto w głębokiej Ameryce, które zmieniło się z najbrudniejszego w kraju (w latach 60. XX wieku) w jedno z najbardziej zielonych dzięki kilometrom zadbanych dróg wzdłuż brzegów Tennessee, darmowych autobusów elektrycznych oraz mosty dla pieszych po drugiej stronie rzeki.

Ale turyści przybywają do tego zakątka wiejskiego południa przede wszystkim, aby ćwiczyć wspinaczkę (w samym mieście ma kilka ścianek wspinaczkowych), wybrać się na wycieczki rowerowe i sporty wodne na wysokim poziomie. Amerykanie twierdzą, że jest to jedno z najlepszych miast na południu dla miłośników życia na świeżym powietrzu.

Wraz z tą zieloną transformacją przybyły również sklepy i restauracje z widokiem na rzekę, ale najciekawsze w Chattanooga jest nadal w jej pobliżu: Lookout Mountain, góra, w której znajduje się najdłuższy podziemny wodospad na świecie, ogrody z klifami i niektóre spektakularne widoki. Ponadto zachęca do paralotni z lotu ptaka po zabawnej wspinaczce na kolejce linowej Incline Railwayl.

Homary, klify i latarnie morskie w Nowej Anglii

Stan Maine, na północ od regionu Nowej Anglii, jest rodzajem wakacyjnego odosobnienia dla mieszkańców Nowego Jorku i wschodniego wybrzeża. 90% powierzchni kraju zajmują lasy, ale jego wybrzeże oferuje kilometry piaszczystej plaży, strome półwyspy, które prowadzą do Atlantyku oraz malownicze i spokojne miasteczka. Ale jeśli słynie z czegokolwiek (przynajmniej wśród Amerykanów), to z powodu homarów.

Centralne wybrzeże Maine jest pełne możliwości jazdy na rowerze, żeglowania lub pieszych wędrówek. Będziemy mogli przechadzać się po stoczniach z epoki kolonialnej we Freeport lub Bath (w której znajduje się także muzeum morskie), chociaż prawdziwego ducha Maine można znaleźć w miasteczkach tak malowniczych jak port Boothbay - port przypominający fiord, który latem jest wypełniony turyści jedzący homara - lub miejsca takie jak granitowa wyspa Monhegan, z wysokimi klifami, o które rozbija się fala oceaniczna. Przyciąga wielu artystów i miłośników przyrody, którzy idą jej ścieżkami lub odwiedzają latarnię morską z 1824 r., w której dziś mieści się małe muzeum i kilka pracowni artystycznych.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.