Drobiazgi, które warto sprawdzić przed wyjazdem na urlop. Wielu turystów o tym zapomina

Mateusz Rąbalski
27.09.2019

Walizki spakowane, bilety lotnicze są, a więc można ruszać na upragniony urlop. Nie tak prędko! Jeszcze przed stawieniem się na lotnisku warto zadbać o kilka drobiazgów, które mogą mieć bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo, komfort i dobre humory turystów. Praktyka pokazuje, że wiele osób kompletnie o nich zapomina lub je bagatelizuje, co jest wręcz proszeniem się o problemy.

Ważność dokumentów

Klasyczna sytuacja: turyści są święcie przekonani, że ich paszporty mają jeszcze długą datę ważności, ale szybko wyprowadza ich z błędu obsługa lotu. Bardzo ważne jest, aby na co najmniej 2 miesiące przed planowanym wyjazdem sprawdzić ważność swoich dokumentów podróżnych – niektóre kraje wymagają np., aby paszport był ważny jeszcze przez co najmniej pół roku, liczone od daty wylotu z tego kraju.

Adres hotelu

Zawsze warto go sobie zapisać, na wypadek różnych problemów. Może się przecież zdarzyć, że turyści zgubią się na lotnisku, wsiądą do złego autokaru biura podróży itd. Dysponując dokładnym adresem hotelu można wykaraskać się z tej niewątpliwie stresującej sytuacji.

Podstawowe informacje o kraju docelowym

Nawet lecąc na wakacje all inclusive z biurem podróży warto dowiedzieć się czegoś o kraju, w którym zamierzamy spędzić wakacje. Dzięki temu można poznać obowiązujące tam zwyczaje i uniknąć wstydliwej czy nawet groźnej wpadki podczas pierwszego spaceru poza hotelem. Jest to również bardzo ważne z punktu widzenia osób planujących intensywne zwiedzanie – dobrze jest wiedzieć, że np. w danej kulturze kobiety nie mogą podróżować w jednej części autobusu z mężczyznami.

Poinformowanie banku

Mnóstwo osób nie zdaje sobie sprawy, że przed wylotem warto zadzwonić do banku i poinformować o planowanym korzystaniu z karty płatniczej w obcym kraju. Pozwoli to uniknąć bardzo stresującej sytuacji, jaką byłoby prewencyjne zablokowanie karty przez bank (zdarza się to nawet w krajach europejskich, szczególnie w Bułgarii).

Sprawdzenie prognozy pogody

„Po co mi prognoza, przecież jadę do Włoch i tam jest zawsze gorąco” – takie myślenie może być bardzo zgubne. Wielu turystów zdziwiło się już, że pogodowe stereotypy coraz częściej odchodzą do lamusa. Ulewy w Chorwacji, opady śniegu w Hiszpanii, chłód we Włoszech – lepiej zabezpieczyć się na wypadek takich anomalii i zabrać ze sobą odpowiednie ubrania

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.