Do USA bez wiz! Ale czy na pewno warto?

Mateusz Rąbalski
15.11.2019

Na tę informację czekaliśmy długie lata. W końcu jesienią 2019 roku zapadła decyzja o włączeniu Polski do programu ruchu bezwizowego, co oznacza, że obywatele naszego kraju nie muszą już mieć wiz, aby móc swobodnie podróżować do Stanów Zjednoczonych. Ta informacja z pewnością zmotywowała wiele osób do rozglądania się za biletami lotniczymi. Jeśli dokładnie tak samo jest z Tobą, to zanim zarezerwujesz lot dobrze się zastanów, czy aby na pewno USA powinny być celem Twojej kolejnej podróży. Nieco przewrotnie wymieniamy powody, dla których nie warto spędzać wakacji w Stanach Zjednoczonych.

Drożyzna

USA to jeden z najdroższych krajów na świecie. Z perspektywy przeciętnie zarabiającego Polaka wakacje w Stanach mogą być wręcz rujnujące dla domowego budżetu. Jeśli chcesz potwierdzić prawdziwość tych słów, to spróbuj znaleźć hotel w Nowym Jorku za mniej niż 400 złotych za noc. Nie ma żadnych szans! W dodatku duży wpływ na koszt wakacji w USA ma aktualny kurs dolara, który w ostatnich latach utrzymuje się na dość wysokim poziomie.

Niebezpieczne miasta

Z tego po prostu trzeba sobie zdawać sprawę. USA nie jest krajem szczególnie bezpiecznym, a zwłaszcza dotyczy to wielkich miast. Samotne błąkanie się ulicami nowojorskiego Bronxu jest mało rozsądne, choć to tylko jeden z wielu przykładów (niebezpiecznie jest też w Waszyngtonie, Filadelfii, Detroit czy Chicago). Nieprzypadkowo amerykańskie miasta notują bardzo wysokie współczynniki przestępczości.

Ogromne odległości

Samo dotarcie do USA to dopiero początek logistycznych problemów. Jeśli zamierzasz zwiedzić na przykład tylko Nowy Jork, to w porządku. Gorzej, gdy podczas 2-tygodniowego urlopu chcesz „zaliczyć” kilka stanów, w tym leżących na zachodnim i wschodnim wybrzeżu. Będzie się to wiązać z koniecznością odbycia kilku lotów wewnętrznych, bo podróż samochodem – choć teoretycznie możliwa – jest wyczerpująca i strasznie czasochłonna. USA to po prostu gigantyczny kraj, z czego nie zawsze zdajemy sobie sprawę patrząc na mapę.

Tłumy, tłumy i jeszcze raz tłumy

Stany Zjednoczone są numerem jeden na liście najchętniej odwiedzanych krajów świata. To oznacza jedno: brak szans na spokojne zwiedzanie głównych atrakcji. Przekonasz się o tym, gdy spróbujesz zrobić sobie fajne zdjęcie na tle Wielkiego Kanionu czy Statuy Wolności.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.