Do Sankt Petersburga pojedziesz na podstawie e-wizy

Jerzy Biernacki
31.03.2021

Sankt Petersburg jest jednym z najpiękniejszych miast w Europie, a może i na świecie. Do niedawna Polacy mieli jednak ograniczone możliwości w zakresie zwiedzania dawnej stolicy carskiej Rosji. Wszystko przez uciążliwy i kosztowny proces wizowy. Sytuacja na szczęście się zmieniła. Od 1 października 2019 roku do Sankt Petersburga możemy pojechać na podstawie darmowej e-wizy. Wyjaśniamy, na czym to polega.

Długo oczekiwania zmiana

Władze Rosji latami ociągały się z wprowadzeniem ułatwień dla turystów zainteresowanych zwiedzeniem Sankt Petersburga. Przykładowo: będąc w Estonii można dojechać do tego pięknego miasta w ciągu około godziny. Z Polski również nie jest bardzo daleko. Problemem pozostawała natomiast kwestia uzyskania wizy wjazdowej do Rosji, którą można było dostać wyłącznie w oparciu o zaproszenie.

Pod koniec 2019 roku Rosja wprowadziła listę 53 krajów, których obywatele mogą zwiedzić Sankt Petersburg bez konieczności wyrabiania standardowej wizy turystycznej. Na tej liście znalazła się również Polska. Warunkiem jest wyłącznie wyrobienie e-wizy, która jest całkowicie darmowa.

Jak wyrobić e-wizę do Sankt Petersburga?

Bardzo ważne jest to, że o taką wizę elektroniczną można się ubiegać na 4 dni przed planowanym przyjazdem do Sankt Petersburga. Cała procedura jest bardzo łatwa. Wystarczy wypełnić wniosek wizowy na stronie rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

We wniosku zaznaczamy, że zależy nam na podróży do Sankt Petersburga (w oparciu o e-wizę można wjechać także do Obwodu Kaliningradzkiego). E-wiza jest ważna na okres 30 dni. Pozwala ona przebywać na terytorium Sankt Petersburga przez maksymalnie 8 dni.

Na koniec dodajmy jeszcze, że Sankt Petersburg jest najchętniej odwiedzanym miastem w Rosji i jednym z najpopularniejszych celów turystycznych w całej Europie. Rokrocznie zagląda tutaj ponad 8 milionów turystów.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie