Do Czarnogóry na dowód czy paszport?

Andrzej Winnicki
11.01.2021

Czarnogóra szybko pnie się w rankingu najpopularniejszych destynacji wakacyjnych. Ten przepiękny kraj ma do zaoferowania nie tylko bajeczne wybrzeże Adriatyku, ale także wspaniałe góry i pyszną kuchnię. Jest przy tym nieco tańszy w porównaniu z sąsiednią Chorwacją. Nic dziwnego, że polskie biura podróży sprzedają wycieczki do Czarnogóry na pniu. Jedną z kwestii, która budzi największe wątpliwości wśród turystów jest to, czy do Czarnogóry można wjechać na dowód, czy może konieczny jest paszport. Na to pytanie odpowiadamy w naszym poradniku.

Do Czarnogóry wjedziesz na dowód osobisty

Dobra informacja dla osób nieposiadających paszportu, a planujących spontaniczny wypad do Czarnogóry jest taka, że wjazd do tego kraju jest możliwy na polski dowód osobisty. Tutaj jednak uwaga: czarnogórskie władze wymagają, aby dowód był ważny jeszcze przez minimum 3 miesiące, liczone od momentu planowanego opuszczenia terytorium tego kraju. Ta sama zasada dotyczy paszportów.

Wjazd na dowód osobisty jest możliwy wyłącznie w sytuacji, gdy planujemy pobyt do 30 dni. Jeśli ma on trwać dłużej, wówczas czarnogórski pogranicznik będzie wymagać okazania paszportu. Z kolei pobyty 90-dniowe i dłuższe wymagają już uzyskania wizy wjazdowej.

Dokumenty dla dziecka

Wybierając się na wakacje do Czarnogóry z dzieckiem trzeba pamiętać o tym, aby wyrobić dla niego osobny paszport. Co prawda czarnogórscy pogranicznicy w większości przypadków akceptują tymczasowy dowód osobisty dla dziecka, ale nie jest to wcale regułą i lepiej nie narażać się na nieprzyjemności.

Jeśli natomiast czarnogórską granicę ma przekroczyć osoba małoletnia bez rodziców, to konieczne będzie okazania ich pisemnej zgody. Dobrym przykładem będzie tutaj sytuacja, w której dziadkowe zabierają wnuczka na wakacje. Rodzice muszą wówczas podpisać zgodę, podając w niej swoje dane, dane dziecka oraz opiekunów. Taka zgoda musi zostać potwierdzona notarialnie i przetłumaczona na język czarnogórski lub serbski u tłumacza przysięgłego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie