Długi lot? Sprawdź zasady, dzięki którym łatwiej zniesiesz taką podróż

Piotr Kowalczyk
16.01.2017

Dotarcie do wielu pięknych miejsc na świecie wymaga poświęcenia. Kilkunastogodzinna (a często nawet dłuższa) podróż samolotem to nic przyjemnego, nawet dla fana latania. Aby dostać się z Warszawy np. do Sydney trzeba spędzić w powietrzu około 15-16 godzin, a do tego dochodzą jeszcze długie godziny oczekiwania na lotniskach (nie ma lotów bezpośrednich). Jak znieść tak ekstremalną podróż i przetrwać długi lot w dobrej formie? Poznaj najważniejsze i skuteczne zasad.

Rozsądny wybór połączenia

Sam lot nie jest tak męczący, jak oczekiwanie na przesiadkę na lotnisku. Spędzenie kilku godzin na ławce, podłodze czy w sklepach wolnocłowych potrafi wykończyć nawet doświadczonych podróżników. Dlatego w miarę możliwości planuj lot tak, aby przerwa w podróży była jak najkrótsza. Niestety, zwykle wiąże się to z koniecznością zakupu droższych biletów.

Długa przesiadka

Jeśli połączenie wymaga np. ośmiogodzinnej, nocnej przesiadki, to zdecydowanie warto zainwestować w hotel na lotnisku lub w jego pobliżu. Jeśli przesiadasz się w kraju, do którego Polacy nie potrzebują wiz, poszukaj taniego hotelu w okolicy i przeczekaj w nim czas do następnego lotu. Koszt wcale nie musi być wysoki, a komfort jest nieporównywalny. Hotele lotniskowe są już niestety bardzo drogie. Sprawdź też, czy z powodu długiej przesiadki hotelu nie zapewni Ci przewoźnik lotniczy. To częsta praktyka w arabskich liniach.

Śpij, śpij i jeszcze raz śpij

Przed podróżą, w samolocie i kiedy tylko będziesz mieć okazję. Sen pomoże Ci przetrwać zmiany stref czasowych. Choć w samolocie na pewno zostanie udostępniony system rozrywki pokładowej, to mimo wszystko warto poświęcić kilkanaście godzin lotu na regenerację. Unikaj kawy i napojów energetycznych – pobudzenie organizmu w tak ekstremalnej dla niego sytuacji jest absolutnie niewskazane.

Nie planuj zwiedzania po przylocie na miejsce

Po kilkunastogodzinnej podróży musisz mieć sporo czasu na regenerację. Objawy jet lagu są bardzo uciążliwe, szczególnie podczas podróży na wschód. W pierwszej dobie po przylocie będziesz czuć się źle, mieć problemy z koncentracją i brakiem apetytu. Dlatego tak zaplanuj swoje aktywności, aby przez co najmniej pierwszych 48 godzin mieć okazję do solidnego odpoczynku.

Dużo pij

Na wysokości 10 tysięcy metrów powietrze jest tak suche, że na pewno będziesz narzekać na dolegliwości związane z lekkim odwodnieniem organizmu. Pamiętaj więc, aby stale się nawadniać i wypić nawet 3-4 litry wody w ciągu 10 godzin. Dużo pij na lotnisku i przed podróżą – to ważniejsze nawet niż jedzenie. Im lepiej nawodnisz organizm, tym łatwiej będzie Ci znieść niekorzystne skutki zmian stref czasowych oraz długiej podróży.

Długi lot jest dla większości osób mordęgą, ale też ciekawym doświadczeniem. Zachowując odrobinę rozsądku i dobrze planując podróż zniwelujesz negatywny wpływ takiej podróży na organizm i szybko uporasz się ze skrajnym zmęczeniem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie