Dlaczego warto wyjechać z Polski na zimę?

Maciej Piwowski
13.01.2023

Wielu z nas choć raz miało myśl, aby zimę spędzić daleko poza ojczyzną. Nic w tym dziwnego – polska zima potrafi dać się we znaki nawet największym optymistom. Fatalna pogoda to tylko jeden z powodów, dla których warto wyjechać z Polski na zimę. Inne argumenty znajdziesz w naszym poradniku.

To może się opłacać

Zimowy wyjazd z Polski kojarzy się z rozwiązaniem dostępnym wyłącznie dla osób majętnych. Paradoks polega jednak na tym, że to właśnie osoby gorzej sytuowane powinny rozważyć tę opcję. Dlaczego? Ponieważ zima spędzona poza Polską pozwoli zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy na ogrzewaniu i energii elektrycznej.

Oczywiście mówimy tutaj o czasowej emigracji do krajów egzotycznych, w których koszty utrzymania są o wiele niższe niż w Polsce. Przykładowo: w Indonezji można żyć na dobrym poziomie za około 2000 zł miesięcznie, co w naszym kraju jest niewykonalne.

Inwestycja w zdrowie

To szczególnie ciekawy argument, który zrozumieją osoby notorycznie przeziębione. W polskich warunkach klimatycznych nie jest to nic nadzwyczajnego. Jeśli do tego dochodzą ciągłe choroby dzieci w wieku przedszkolnym, to trudno jest przeżyć polską zimę bez stresu (związanego chociażby z koniecznością regularnego brania chorobowego w pracy).

W tym kontekście wyjazd z Polski na zimę do jakiegoś ciepłego kraju zaczyna nabierać konkretnego sensu.

Wiele ciekawych kierunków

Polska zima to idealny czas, aby zwiedzić atrakcyjne regiony świata i cieszyć się idealną pogodą. Właśnie w okresie od listopada do marca najlepiej jest wybrać się np. do Tajlandii, Kambodży, Wietnamu czy do Ameryki Środkowej.

W tych zakątkach świata nie tylko jest pięknie, ciepło i egzotycznie, ale także tanio, co jak najbardziej uzasadnia przeczekanie w nich nieznośnej polskiej zimy – o ile oczywiście możesz wykonać swoją pracę zdalnie i nie masz poważnych zobowiązań rodzinnych w kraju.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie