Dlaczego warto stosować plandekę pod namiot?

Maciej Piwowski
20.06.2024

Planujesz wyjazd pod namiot i powoli kompletujesz potrzebne rzeczy? Nie zapomnij o zabraniu ze sobą plandeki – takiej zwykłej, budowlanej. Układanie plandeki pod namiotem to stary, sprawdzony sposób na pozbycie się wielu problemów, o czym więcej przeczytasz w naszym artykule.

Ochrona przed wilgocią

Plandeka stanowi dodatkową barierę między podłogą namiotu a ziemią, zapobiegając przedostawaniu się wilgoci do części mieszkalnej. Jest to szczególnie ważne w deszczowe dni lub gdy rozbijamy namiot na wilgotnym terenie, na przykład w pobliżu akwenów wodnych.

Ochrona przed uszkodzeniami

Plandeka stanowi dodatkowe zabezpieczenie podłogi namiotu przed uszkodzeniami spowodowanymi przez ostre kamienie, gałęzie, korzenie, szyszki czy inne przedmioty, jakich można się spodziewać na parceli.

Izoalacja termiczna

Oczywiście plandeka nie zagwarantuje idealnej temperatury w namiocie, natomiast może zapewnić dodatkową warstwę izolacji termicznej, ograniczając wychładzanie wnętrza namiotu przez zimną ziemię. Jeśli planujesz biwakowanie w Polsce, zwłaszcza wiosną czy jesienią, to na pewno docenisz ten prosty patent.

Dużo łatwiejsze utrzymanie namiotu w czystości

Użycie plandeki ułatwia utrzymanie czystości dna namiotu, chroniąc podłogę przed zabrudzeniami od ziemi czy trawy. Również już po zakończeniu biwaku przekonasz się, jak dużo dało zastosowanie plandeki, dzięki której nie będzie potrzeby oczyszczania podłogi namiotu z resztek trawy, liści, mchu etc.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie