Dlaczego warto mieć papierową mapę na górskim szlaku?

Mariusz Siwko
16.02.2021

Wybierając się w góry fajnie jest wiedzieć, gdzie idziemy i w jakim kierunku zmierzamy. Wbrew pozorom nie dla każdego jest to tak oczywiste. Szlaki w Polsce są na tyle dobrze oznakowane, że wiele osób w ogóle nie zabiera ze sobą mapy, czy to w telefonie, czy tradycyjnej papierowej. Warto natomiast znaleźć w plecaku miejsce zwłaszcza na tę drugą. Dlaczego? Oto najważniejsze argumenty.

Nigdy nie wiesz, kiedy może się przydać

Nawet wędrując po polskich górach, na przykład Tatrach, które są porządnie oznakowane i trudno jest się w nich zgubić, musisz brać pod uwagę ryzyko, że przypadkowo zboczysz ze szlaku. Takie sytuacje mają miejsce najczęściej przy gwałtownym załamaniu pogody. Papierowa mapa pozwoli Ci szybko zorientować się, gdzie jesteś i wrócić na szlak prowadzący do schroniska czy do parkingu, na którym zostawiłeś samochód.

Papierowa mapa jest niezawodna

To jej największa zaleta, szczególnie w porównaniu z mapami elektronicznymi. Aplikacje górskie na telefon są świetne, ale tylko do czasu, kiedy możemy z nich korzystać. W górach natomiast sytuacja może się zmienić w ciągu chwili – a to zabraknie zasięgu, a to wyczerpiesz limit transferu danych, a to rozładuje się bateria w smartfonie. Dlatego papierowa mapa powinna być zawsze pod ręką, nawet jeśli przez 99% czasu korzystasz ze wskazań GPS-a w telefonicznej aplikacji.

Sprawdzi się, gdy zechcesz nagle zmienić plany

Chyba każdemu turyście górskiemu się to zdarzyło. Przyczyną może być np. nagłe pogorszenie pogody, przez co trzeba zrezygnować ze wspinaczki na dany szczyt i pójść w zupełnie innym kierunku. Mając papierową mapę możesz w ciągu chwili skontrolować swoje położenie i wybrać odpowiedni szlak, który zaprowadzi Cię w pożądanym kierunku.

Telefon czasami trzeba wyłączyć

W górach takie sytuacje są wręcz nagminne. Wystarczy tutaj wspomnieć o nagłym załamaniu pogody. Gdy jesteś w pobliżu szczytu lub na samym jego wierzchołku, a szaleje burza, musisz wyłączyć telefon, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo. Wówczas konieczne może być zajrzenie do papierowej mapy, co pozwoli Ci znaleźć najszybszy szlak dojścia do schroniska.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.