Dlaczego w podróży warto płacić tylko kartą?

Andrzej Winnicki
11.03.2024

Dziś trudno byłoby sobie wyobrazić podróżowanie bez pieniędzy. Wyjeżdżając na wakacje zawsze planujemy budżet na transport, jedzenie, noclegi, atrakcje etc. Wielu podróżnych wycofuje się już z używania gotówki, wybierając opcję płatności cyfrowych kartą czy telefonem. Pod kilkoma względami jest to bardzo dobry pomysł, co wyjaśniamy w naszym poradniku.

Bezpieczeństwo

Korzystanie wyłącznie z płatności bezgotówkowych realnie zmniejsza ryzyko kradzieży. Gotówka to zawsze atrakcyjniejsza opcja dla złodzieja, a widząc, że turysta wyciąga z portfela grubsze nominały, od razu wiadomo, że może to być idealna ofiara kieszonkowca.

Dodatkowo przy płatnościach kartą możemy skorzystać z bankowego systemu zabezpieczeń, który m.in. chroni przed nieautoryzowanymi transakcjami w razie kradzieży karty czy telefonu.

Możliwość płacenia telefonem

Chcąc płacić wyłącznie cyfrowo można nawet zrezygnować z noszenia przy sobie kart i portfela. Wystarczy podpiąć kartę do aplikacji bankowej czy np. aplikacji Revolut i płacić swoim smartfonem. Jest to super wygodne.

Lepsza kontrola wydatków

W aplikacji banku możemy sobie ustawić limity dzienne transakcji bezgotówkowych, co z kolei pozwala bardzo dokładnie pilnować budżetu wakacyjnego. Płacąc gotówką szybciej pozbywamy się pieniędzy i często niestety wydajemy więcej niż planowaliśmy.

Brak problemów z płatnościami

Karty płatnicze są dziś akceptowane niemal na całym świecie. Ewentualne problemy mogą występować w miejscach rzadziej odwiedzanych przez turystów – wówczas jednak wystarczy wypłacić trochę gotówki z bankomatu. Przez większość podróży nie powinno być natomiast żadnych trudności z płatnościami bezgotówkowymi.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie