Dlaczego podróżujący powinni się zaszczepić przeciwko COVID-19?

Antoni Kwapisz
25.05.2021

Nie ma co ukrywać, że lata 2020-2021 były (i wciąż są) szalone dla światowej turystyki – niestety, w negatywnym tego słowa znaczeniu. Ograniczenia w przemieszczaniu się, upadłości linii lotniczych i biur podróży, lockdowny, testy, kwarantanny – to wszystko w praktyce uniemożliwiło swobodne podróżowanie. Jeśli nie chcesz rezygnować ze zwiedzania świata, to raczej nie masz wyjścia i czeka Cię wizyta w punkcie szczepień przeciwko COVID-19. Dlaczego warto się temu poddać z punktu widzenia turysty? Najważniejsze argumenty omawiamy w naszym poradniku.

Święty spokój

Koronnym argumentem za przyjęciem szczepionki jest właśnie fakt, że „w pakiecie” zyskujemy możliwość swobodnego podróżowania. Paszporty covidowe, specjalne regulacje dla zaszczepionych – czy nam się to podoba czy nie, wszystkie kraje na świecie pójdą w tym kierunku, aby zachęcać do szczepień. Można oczywiście się upierać o odmawiać przyjęcia szczepionki, ale w przypadku osób, które kochają podróże, jest to pozbawione sensu.

Brak ryzyka pozytywnego wyniku testu

Wiele osób niechcących się szczepić deklaruje, że będzie po prostu poddawać się testom przed zagraniczną podróżą. Jasne, jest to jakiś sposób, o ile akceptujemy ryzyko. Co w sytuacji, gdy test jednak wyjdzie pozytywny pomimo braku objawów? Zamiast wymarzonej podróży będzie nas czekać przymusowa kwarantanna w domu. Słaba perspektywa, prawda?

Bezpieczeństwo

Nie zapominajmy o argumentach medycznych. Można mieć różne zdanie na temat faktycznego zagrożenia ze strony COVID-19. Nie zmienia to natomiast faktu, że choroba w samej tylko Polsce zabiła kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Co i rusz słyszymy o nowych, jeszcze bardziej zjadliwych wariantach. Jeśli więc cenisz sobie bezpieczeństwo i chcesz podróżować bez obaw, że może to być Twój ostatni wyjazd w życiu, to warto jednak przemyśleć kwestię przyjęcia szczepionki.

Mniejsze prawdopodobieństwo konieczności zmiany swoich planów podróżniczych

Będąc zaszczepionym ma się już znacznie większą swobodę w podróżowaniu. To z kolei pozwala wrócić do dawnego nawyku planowania sobie wyjazdów z dużym wyprzedzeniem i polowania na np. promocyjne ceny biletów. Nie musisz się martwić, że np. tuż przed wyjazdem dany kraj zmieni przepisy i przestanie wpuszczać osoby niezaszczepione.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie