Dlaczego nie warto jechać do Włoch w szczycie sezonu?

Andrzej Winnicki
04.01.2021

Włochy są jednym z najpopularniejszych kierunków turystycznych na świecie. Co roku odwiedza je kilkadziesiąt milionów turystów, kuszonych obietnicą zobaczenia najwyższej klasy zabytków, pysznym jedzeniem i fantastyczną pogodą. Problem z Włochami polega jednak na tym, że aby móc naprawdę docenić piękno tego kraju, lepiej nie planować sobie podróży w szczycie sezonu. Dlaczego? Poznaj najważniejsze argumenty.

Nieprzebrane tłumy

Tutaj sprawa jest prosta. Jeśli nie znosisz tłumów, nie chcesz, aby na Twoich wakacyjnych zdjęciach roiło się od obcych ludzi, a ciągłe szturchanie i potykanie się o nogi innych zwiedzających strasznie Cię męczy, to Włochy w szczycie sezonu będą fatalnym pomysłem. W lipcu i sierpniu nie ma najmniejszych szans na ciszę i spokój, nawet na toskańskiej wsi, dlatego radzimy jednak przesunąć termin wakacji na np. przepiękną w tym kraju jesień.

Horrendalne ceny

Włochy same w sobie są jednym z najdroższych kierunków turystycznych, ale w szczycie sezonu restauratorzy, sklepikarze i hotelarze przechodzą już samych siebie. Espresso za 10 euro? Slice pizzy za 5 euro? W Rzymie czy Florencji, a tym bardziej w Wenecji takie ceny nikogo już nie dziwią, choć są szokujące. Po sezonie branża turystyczna odzyskuje zdrowy rozsądek, dzięki czemu można zwiedzać Włochy nie mając portfela wypchanego gotówką.

Niska jakość świadczonych usług

Włosi nie słyną z pracowitości, ale też masowa turystyka przyzwyczaiła ich do tego, że wcale nie muszą się wybitnie starać. W szczycie sezonu normą jest długie oczekiwanie na obsługę w restauracji czy brak możliwości skorzystania z pomocy obsługi w hotelu. Sytuacja poprawia się poza sezonem, kiedy to na placu boju pozostają już tylko zawodowi przedstawiciele branży turystycznej, a nie pracownicy sezonowi.

Korki, korki i jeszcze raz korki

Jeśli wydaje Ci się, że Warszawa czy Hel w lipcu są strasznie zakorkowane, to najwyraźniej nie masz na swoim koncie przejazdu przez Rzym czy okolice jeziora Garda w szczycie wakacji. Korki we Włoszech w tym okresie są nieznośne i potrafią odebrać całą przyjemność z poznawania tego pięknego kraju. Do tego dochodzą jeszcze korki do…największych atrakcji. Przygotuj się na wielogodzinne oczekiwanie w kolejce, by np. dopchać się do Koloseum.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie