Czego NIGDY nie należy robić w obcym kraju, aby nie narazić się na kłopoty?

Zwiedzanie innych krajów na własną rękę jest ekscytujące, daje znacznie większą wiedzę o świecie, pozwala zaznajomić się z obcymi, często egzotycznymi dla nas kulturami. To jednak także pewne ryzyko, na którego poziom wpływ mają przede wszystkim sami turyści. Jeśli planujesz podróż do obcego kraju, a zwłaszcza gdy nie masz w tym żadnego doświadczenia, koniecznie przeczytaj nasz poradnik. Dowiesz się z niego, czego nigdy nie należy robić, by nie narazić się na niepotrzebne kłopoty.

Nie rób zdjęć tubylcom bez pytania

To gotowy przepis na poważne problemy. Ludzie, niezależnie od kraju, nie lubią być traktowani niczym małpki w ZOO. Szczególnie dotyczy to mieszkańców terenów niezbyt często odwiedzanych przez turystów, którzy z natury są nieufni wobec obcych. Jeśli chcesz komuś zrobić zdjęcie, zawsze zapytaj go o zgodę. Możesz się przecież dogadać na migi.

Nie spaceruj po niebezpiecznych dzielnicach

Zwłaszcza po zmroku! W każdym miejscu na świecie można znaleźć dzielnice, które nawet przez rdzennych mieszkańców są omijane szerokim łukiem. Zapytaj o to w hotelu lub guesthousie. Poproś o konkretne wskazówki. Tubylcy z pewnością podzielą się z Tobą życzliwymi poradami. Potraktuj je poważnie! Samotny spacer po szemranej dzielnicy, zwłaszcza w przypadku kobiety, może się bardzo źle skończyć. Po co ryzykować?

Nie obnoś się ze sprzętem elektronicznym

To podstawa. Pamiętaj, że w wielu krajach wciąż panuje skrajna bieda, która pcha ludzi do przestępstwa. Jeśli znajdziesz się np. w wenezuelskim Caracas czy kenijskiej Mombasie, to poza szlakami turystycznymi staraj się nie wyjmować wypasionego aparatu i kamery sportowej. Mogłyby one skusić niezbyt miłych ludzi do zainteresowania się Tobą.

Nie noś przy sobie dużej ilości gotówki

Wychodząc z hotelu zawsze miej przy sobie tylko tyle gotówki, ile potrzebujesz na podstawowe zakupy. Karty bankomatowe i większe kwoty zostaw w hotelowym sejfie. Jest to bardzo ważne, ponieważ jeśli padniesz ofiarą napadu, Twoim podstawowym obowiązkiem będzie oddanie napastnikowi całego portfela i uniknięcie wszelkich dyskusji. Złodziej prawdopodobnie nie sprawdzi, ile pieniędzy faktycznie mu przekazujesz.

Nie naśmiewaj się z odmienności

Odwiedzając obcy kraj musisz mieć przez cały czas poczucie, że jesteś w nim gościem. Nikt nie zmuszał się do podróży, dlatego obowiązuje Cię zasada akceptowania tamtejszych norm i obyczajów. Nie wytykaj palcami ludzi o innym kolorze skóry, orientacji seksualnej czy wyznaniu. Nie pozwalaj sobie na głupie żarty, bo ktoś może zrozumieć, co mówisz. Takiego zachowania wymaga nie tylko zdrowy rozsądek, ale także zwykła kultura osobista.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.