Co warto zobaczyć w Wilnie?

Maciej Piwowski
07.03.2024

Wilno to jedno z tych zagranicznych miast, które są wyjątkowo bliskie Polakom – oczywiście z przyczyn historycznych, kulturowych oraz religijnych. Wycieczka do Wilna nie jest szczególnie wymagająca, dlatego warto ją sobie zaplanować np. przy okazji długiego weekendu. W naszym poradniku podpowiadamy, co trzeba zobaczyć w stolicy Litwy.

Stare Miasto

Wilno może się poszczycić jednym z najlepiej zachowanych starych miast w Europie Środkowej i Wschodniej. Zostało ono wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Spacerując Starym Miastem zachwycisz się przykładami architektury gotyckiej, renesansowej, barokowej, a nawet klasycystycznej.

Wzgórze Giedymina

To obowiązkowy punkt na mapie zwiedzania Wilna. Malowniczo położone wzgórze oferuje panoramiczny widok na Wilno. Na szczycie znajduje się wieża zamkowa, ostatni element dawnego zamku obronnego, który jest jednym z symboli miasta.

Kościół św. Anny

Jest to jedno z najpiękniejszych dzieł architektury gotyckiej na Litwie. Kościół zachwyca swoją delikatną strukturą i elegancją, a jego unikalny wygląd przyciąga licznych turystów.

Ostra Brama

Dla Polaków – absolutne must see. Jest to jedna z głównych bram dawnego miasta i ważne miejsce kultu religijnego. W kaplicy nad bramą znajduje się słynny obraz Matki Bożej Ostrobramskiej, przed którym gromadzą się pielgrzymi.

Republika Užupis

To artystyczna dzielnica Wilna, często porównywana do Montmartre w Paryżu. Užupis ogłosiło się niezależną republiką i ma własną konstytucję. Dzielnica jest pełna galerii sztuki, kawiarni i oryginalnych instalacji.

Muzeum Ofiar Ludobójstwa (dawne więzienie KGB)

Muzeum mieści się w byłym budynku KGB i jest poświęcone pamięci ofiar represji sowieckich. Wystawy przedstawiają ciemne okresy historii Litwy pod sowiecką okupacją.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie