Co warto zobaczyć w Danii?

Krzysztof Jagielski
18.01.2021

Dania nie jest oczywistym kierunkiem turystycznym. A szkoda, bo ten skandynawski kraj blisko Polski ma naprawdę dużo do zaoferowania. Jedna uwaga: wybierając się do Danii musisz sobie przygotować odpowiedni budżet. Jest to niestety dość drogi kraj. Jeśli nie chcesz przepłacać, to wyskocz tam na weekend – 2 dni intensywnego zwiedzania wystarczą, żeby poznać kilka atrakcji. Co zatem warto zobaczyć w Danii? Oto nasze propozycje.

Ogrody Tivoli

Zaczynamy od stolicy kraju, czyli Kopenhagi. Miasto samo w sobie nie robi jakiegoś szczególnego wrażenia, ale szybko zmienisz zdanie, gdy odwiedzisz ogrody Tivoli. To park rozrywki i ogród w jednym, który został założony w 1843 roku i jest jednym z najstarszych parków miejskich na świecie. Świetnie będą się tam bawić i dorośli, i dzieci. Ciekawostka: ogrody Tivoli są trzecim najchętniej odwiedzanym parkiem rozrywki w Europie.

Legoland

Czy można wybrać się do Danii w celach turystycznych i nie odwiedzić Billund? Na pewno nie, jeśli podróżujesz z dzieckiem. Tamtejszy Legoland robi ogromne wrażenie, a atrakcji dla młodszych i starszych dzieci oraz dla dorosłych jest tak dużo, że nie da się z nich wszystkich skorzystać w ciągu jednego dnia. Lepiej zaplanować sobie wypad do Billund na cały weekend.

Bornholm

Przepiękna duńska wyspa położona na Morzu Bałtyckim, która nie przekonuje pogodą (jest bardzo wietrzna), ale z pewnością przypadnie do gustu fanom dziewiczej przyrody. Wyspę najlepiej jest zwiedzać na rowerze – znajdziemy na niej ponad 200 kilometrów świetnie utrzymanych tras. To także raj dla fanów plażowania, choć oczywiście woda w morzu jest bardzo zimna, nawet w środku lata.

Duńska Riwiera

Określenie „riwiera” brzmi co najmniej dziwnie w kontekście skandynawskiego kraju, ale niedaleko Kopenhagi naprawdę można znaleźć piękne plaże. Nie jest to niestety kierunek dla osób z cienkimi portfelami – na wybrzeżu dominują drogie hotele. Warto jednak tam pojechać choćby na jedno popołudnie, aby zobaczyć Muzeum Morskie czy słynny Zamek Kronborg, w którym Szekspir osadził akcję „Hamleta”.

Białe klify

Jeden z symboli Danii, do którego można się łatwo dostać z Kopenhagi – jadąc samochodem na południe. Klify znajdują się w regionie Zelandii i rzeczywiście są białe, pięknie prezentując się w blasku słońca. Ich wysokość miejscami sięga 120 metrów! To idealne miejsce na spacer.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie