Co spakować na spływ kajakowy?

Mariusz Siwko
08.02.2021

Spływy kajakowe są świetną formą aktywności na świeżym powietrzu. W naszym kraju nie brakuje atrakcyjnych rzek, którymi można spływać bez żadnego problemu, nawet nie mając dużego doświadczenia. Jeśli szykujesz się do wzięcia udziału w swoim pierwszym spływie, to z pewnością zastanawiasz się, co ze sobą zabrać. Praktyczne wskazówki znajdziesz w naszym poradniku. Dowiedz się, co spakować na spływ kajakowy.

Odpowiednie ubranie

Na spływ kajakowy w słoneczny i ciepły dzień zdecydowanie najlepiej nadaje się strój kąpielowy. Narzuć też na siebie lekką, bawełnianą koszulkę lub koszulkę funkcyjną, która świetnie odprowadza wilgoć, a przy tym momentalnie schnie.

Krem z filtrem

Nakładamy go na ciało – szczególnie barki, kark i ramiona – jeszcze przed spływem, ale dodatkowo zabieramy tubkę kremu ze sobą, aby uzupełniać ochronę podczas przystanków. Pamiętaj, że na wodzie słońce opala znacznie szybciej i już wiele osób boleśnie się o tym przekonało, nawet musząc przedwcześnie skończyć spływ z powodu dotkliwych oparzeń.

Nakrycie głowy

Jest obowiązkowe podczas spływu, zwłaszcza w czasie ładnej pogody. Najlepiej sprawdzi się tutaj czapka z daszkiem i dodatkową powłoką chroniącą kark. Może to być jednak także kapelusz ze średnim rondem. Ważne, aby nakrycie głowy było dobrze dopasowane i nie spadało przy byle podmuchu wiatru.

Wodoszczelne etui na telefon komórkowy

Oczywiście nie korzystamy z telefonu w trakcie spływu, ale i tak warto go mieć zawsze przy sobie, aby w razie potrzeby móc wezwać pomoc czy skontaktować się z innymi uczestnikami imprezy. Telefon należy umieścić w wodoszczelnym etui, wcześniej pamiętając o maksymalnym naładowaniu baterii.

Wodoszczelny worek

Taki worek możesz kupić w sklepie sportowym, ale w ostateczności nada się nawet foliowy worek na śmieci (choć to trochę obciach). W worku umieszczamy wszelkie rzeczy, które zabieramy na spływ, ale nie musimy mieć do nich stałego dostępu, czyli na przykład ubrania na zmianę, aparat fotograficzny, posiłek, picie. Wszystko umieszczamy na dziobie kajaka, aby nie dopuścić do powstania przeciwwagi.

Okulary słoneczne

Najlepsze będą takie z wysokim filtrem, które skutecznie chronią oczy przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Przed spływem warto przyczepić do okularów sznurek czy tasiemkę, którą następnie zakładamy na szyję. Zapobiegnie to zgubieniu okularów np. podczas silniejszych pływów.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.