Co spakować do apteczki na rodzinne wakacje?

Krzysztof Jagielski
23.03.2021

Wyjazd na wakacje z całą rodziną zawsze jest dużym wyzwaniem. Trzeba się spakować, zabrać zabawki dla dzieci i pamiętać o dziesiątkach innych rzeczy. Bardzo ważnym etapem jest również przygotowanie apteczki, o czym wiele osób zapomina. Tymczasem musi ona znaleźć się na wyposażeniu rodziny, bo nigdy nie wiadomo, kiedy jej zawartość się przyda. Co spakować do apteczki na rodzinne wakacje? Oto gotowa lista.

Leki przeciwbólowe

Najlepiej, aby było to zarówno leki na bazie ibuprofenu, jak i paracetamolu, ponieważ można je stosować zamiennie. W przypadku małych dzieci konieczne będzie zabranie leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych w czopku. Przydatne mogą być również maści przeciwbólowe czy Altacet na drobne skręcenia.

Leki na przeziębienie

Warto zabrać takie preparaty, które mają działanie ogólne i sprawdzają się w leczeniu różnych infekcji – zarówno przeziębienia, jak i grypy. Dla dzieci zabieramy leki w syropie, dla dorosłych i nastolatków w tabletkach lub saszetce. Nie zaszkodzi też spakować witaminę C i Rutinoscorbin – to często pierwsza pomoc, gdy pojawiają się lekkie objawy przeziębienia i przewiania.

Leki na dolegliwości żołądkowe

Do wakacyjnej apteczki koniecznie trzeba spakować krople żołądkowe, w tym przeznaczone dla dzieci. Może przydać się węgiel na biegunkę oraz lek na zaparcia. Jeśli dzieci mają chorobę lokomocyjną, to nie zapominamy o preparacie, który dobrze znoszą (trzeba go przyjąć przed podróżą).

Coś na ukąszenia

Udane wakacje może zepsuć np. ukąszenie osy czy pszczoły, dlatego do apteczki pakujemy środki łagodzące skutki bliskiego spotkania z owadem. Warto także pamiętać o bezpiecznych dla dzieci preparatach odstraszających komary i meszki oraz kleszcze.

Coś na skaleczenia

W wakacyjnej apteczce musi znaleźć się miejsce na środek dezynfekujący, na przykład popularny Octenisept. Dodatkowo radzimy zabrać jałowe opatrunki, bandaż, plastry, wodę utlenioną oraz maść lub żel na stłuczenia.

Co jeszcze może się przydać?

Poza lekami i środkami opatrunkowymi do wakacyjnej apteczki warto spakować termometr elektroniczny, sól fizjologiczną (świetna do przemywania oczu), chusteczki myjące, mydło antybakteryjne lub środek do mycia rąk bez użycia wody, nożyczki i pęsetę lub specjalny przyrząd do wyciągania kleszczy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.