Chorwacja wchodzi do strefy euro. Co to oznacza dla polskich turystów?

Mariusz Siwko
14.12.2022

Od 1 stycznia 2023 roku Chorwacja stanie się członkiem strefy euro. Początkowo będzie obowiązywać system dwuwalutowy, czyli ceny w np. w sklepach będą podawane i w euro, i w kunach. Jest to epokowa zmiana, również dla polskich turystów, którzy co roku tłumnie odwiedzają Chorwację. Czego można się spodziewać po wprowadzeniu euro w Chorwacji?

Koniec z męczącym przeliczaniem z kun na złotówki

To akurat pozytywna zmiana, ponieważ chyba każdy polski turysta łapał się na tym, że traci dużo czasu na przeliczanie cen produktów czy usług w Chorwacji z kun na złotówki. Od 1 stycznia 2023 roku ten problem zniknie, choć faktem jest, że od kilku lat w Chorwacji i tak powszechnie akceptuje się euro w miejscowościach turystycznych.

Duże ułatwienie dla turystów, którzy preferują gotówkę

Jeśli na wakacje zawsze zabierasz ze sobą gotówkę, to na pewno wiesz, jak problematyczne było wymienianie złotówek na kuny. Chorwacką walutę oferowały tylko kantory w największych polskich miastach. Wielu turystów zaczynało więc urlop w tym pięknym kraju od szukania na miejscu kantoru, który przyjmie od nich złotówki i wymieni je na kuny. Ten problem ostatecznie zniknie 1 stycznia 2023 roku.

Będzie drożej, to pewne

Wejście Chorwacji do strefy euro nie jest tak jednoznacznie dobrą informacją. Niestety, ale trzeba się przygotować na kolejny wzrost cen usług turystycznych w tym kraju. Doświadczenia państw wchodzących do strefy euro pokazują, że wprowadzenie unijnej waluty zawsze miało negatywny wpływ na ceny i Chorwacja pewnie nie będzie tutaj żadnym wyjątkiem.

Tego obawiają się polscy turyści zakochani w Chorwacji, którzy już narzekali na wysokie ceny w tym adriatyckim kraju. No cóż, prawdopodobnie prawdziwa drożyzna dopiero nas czeka i Chorwacja wkrótce może stać się zbyt droga dla wielu Polaków.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie