Chorwacja już oficjalnie w strefie euro i Schengen

Andrzej Winnicki
09.01.2023

Kto planował wakacje w Chorwacji w 2023 roku, ale wciąż się wahał nad wyborem kierunku, ten właśnie zyskał dwa solidne argumenty przemawiające za odwiedzeniem tego bałkańskiego kraju. 1 stycznia 2023 roku Chorwacja oficjalnie stała się członkiem strefy euro, a dodatkowo weszła do strefy Schengen.

Może być drożej, ale bez męczącego przeliczania

Wprowadzenie euro, które zastępuje chorwacką kunę, to w ostatecznym rozrachunku dobra informacja dla turystów z Polski. W Chorwacji i tak od dawna można było płacić w euro, a teraz przynajmniej zniknie konieczność denerwującego i czasochłonnego przeliczania ze złotówek na kuny czy odwrotnie. W dodatku nie we wszystkich kantorach w Polsce można było od ręki kupić kuny, co powodowało, że wielu turystów swój pierwszy kontakt z Chorwacją przeżywało w lokalnym kantorze wymiany walut.

Chorwacja w Schengen, czyli koniec z kolejkami na granicy!

Zdecydowanie ważniejszą informacją dla polskich turystów planujących odwiedzić Chorwację jest to, że od 1 stycznia nie ma już kontroli paszportowej na granicy. Do Chorwacji można wjechać zarówno ze Słowenii, jak i z Węgier, bez konieczności okazywania paszportu/dowodu osobistego. To powinno rozwiązać jeden z największych problemów, czyli gigantyczne kolejki tworzące się na przejściach granicznych w sezonie wakacyjnym (zdarzały się kilkunastogodzinne postoje).

Chorwacja to od lat jeden z najpopularniejszych kierunków wyjazdów wakacyjnych wśród polskich turystów. Należymy do nacji, które najliczniej odwiedzają ten piękny adriatycki kraj.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie