Bliżej natury i nieba, czyli domek w górach

Piotr Kowalczyk
16.06.2016

Zbliżają się wakacje – dla większości z nas to czas dłuższego odpoczynku lub – w najgorszym przypadku – weekendowych wypadów poza miejsce zamieszkania. Bez względu na to, czy mamy wolny miesiąc, tydzień, czy tylko weekend, miejsce wyjazdu warto wybrać jak najlepiej i z wyprzedzeniem. A choć możliwości w naszym kraju jest wiele – bo mamy w jednej strony morze i pojezierza, z drugiej - góry bardzo różnego typu, a pośrodku jeszcze inne piękne miejsca i miasta – najbardziej na wakacje polecam właśnie góry – a u nas w Polsce szczególnie Beskid Wysoki i Żywiecki.

Góry to zdrowie

Pierwszym argumentem za wynajęciem domu w górach są względy zdrowotne i klimatyczne. Organizm ludzki znajdujący się powyżej 1000 metrów nad poziomem morza produkuje więcej czerwonych krwinek, łatwiejsze jest także oddychanie – szczególnie że górskie powietrze jest zwykle czystsze niż nad morzem. Wyższa produkcja krwi skutkuje szybszym transportem tlenu i składników odżywczych dzięki czemu od razu niemal poprawia się samopoczucie i kondycja. Oczywiście to jeszcze nie wszystko – w górach są lasy, więc dodatkowo dotleniamy się, a ciągły widok zieleni uspokaja na nasze oczy i umysł. Jest coś jeszcze – jeżeli już decydujemy się na dom w górach, to zapewne po to, by po nich choć trochę pochodzić. Nie musisz przy tym wyruszać w całodzienne, wyczerpujące trasy ani zdobywać okolicznych szczytów – liczy się sam ruch i spacer. Taka forma aktywności fizycznej jest o tyle ciekawa, że dostępna niemal dla każdego – można opracować lżejszą trasę dla osób starszych i rodzin z dziećmi, lub zrobić sobie intensywniejszy trekking na miarę możliwości. To sport rzeźbiący niemal wszystkie mięśnie… i na pewno dużo przyjemniejszy niż siedzenie na siłowni.

Góry wchodzą na ambicje!

Góry to coś dla ludzi silnych, twardych. Ten, kto dobrze czuje się na górskiej ścieżce, chce i w życiu prywatnym czy zawodowym zdobywać kolejne szczyty i ciągle pokonywać granice swoich możliwości. A jeśli taki nie jesteś – może tego cię właśnie nauczą? Warto spróbować.

Ekologia, drzewa, nocne niebo…

Skoro już mowa o wypoczynku dla rodzin i dzieci, góry mają tu jeszcze jedną przewagę nad morzem czy miastem. Może nie ma w okolicy parku rozrywki czy kina i galerii. Może nie ma gęsto upakowanej turystami plaży i średnio czystej zwykle wody (w przypadku Bałtyku często też niezbyt ciepłej), ale za to jest… dzika przyroda. Dla wielu wychowujących się w miastach maluchów i starszych dzieci to prawdziwa lekcja ekologii. Możesz poopowiadać dziecku o różnych drzewach i zwierzętach, a już noce w górach to przeżycie niemal mistyczne. To właśnie tam najlepiej widać gwiazdy i inne planety ze względu na krystalicznie czyste niebo oraz dużą wysokość nad poziomem morza. Dom w górach to zatem prawdziwy romantyzm, a nie ten podrabiany, bazujący na przykurzonych, morskich zachodach Słońca, pachnących pobliską smażalnią frytek i nieco przysłoniętych wszechobecnymi parawanami...

Nieco samotności

Aktywny wypoczynek w górskiej scenerii przynosi też inne korzyści. Możesz być sam. Możesz pobyć w absolutnej niemal ciszy. Domki do wynajęcia w naszych polskich górach (np. ten dostępny na http://domzwidokiem.com/ to z jednej strony samotnia, a z drugiej – bardzo dyskretna obsługa i pełen profesjonalizm w zakresie dostępności do urządzeń sanitarnych czy… sieci wi fi. To od ciebie zależy, jak i z kim spędzisz ten czas, ale masz zawsze możliwość wyciszyć się i naprawdę zrelaksować. Można też wybrać hotel, ale to nie to samo – w nim wcześniej czy później dopadnie cię komercja i tłumy niedzielnych turystów. A dostępny na wynajem dom w górach jest nie tylko sporo tańszy, ale i ma specyficzny klimat starego schroniska… Czyli coś, co prawdziwi miłośnicy gór cenią sobie jeszcze bardziej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie