Alternatywy dla Zakopanego. Podhalańskie miejscowości, w których warto spędzić weekend lub dłuższy urlop

Andrzej Winnicki
27.12.2023

Zakopane jest i jeszcze długo pozostanie najchętniej odwiedzaną miejscowością na Podhalu. O turystów walczą jednak także okoliczne wsie, które mają coraz więcej do zaoferowania. Z roku na rok przybywa osób, które jadąc pod Tatry wcale nie zatrzymują się w Zakopanem, ale w sąsiednich miejscowościach – spokojniejszych, mniej zatłoczonych i tańszych. Kilka propozycji znajdziesz w naszym poradniku.

Kościelisko

Zacznijmy od miejscowości sąsiadującej z Zakopanem, która przez wielu turystów jest uważana wręcz za dzielnicę stolicy polskich Tatr. Kościelisko to świetny punkt wypadowy do zwiedzania całego regionu,. W ciągu kilku chwil można się z niego dostać do Zakopanego, Doliny Kościeliskiej, w słowackie Tatry czy np. do Morskiego Oka. Z Kościeliska rozpościera się również przepiękny widok na Giewont.

Białka Tatrzańska

Miejscowość doskonale znana każdemu, kto lubi jeździć na nartach i preferuje polskie ośrodki. W Białce znajduje się jedna z najlepszych stacji narciarskich w naszym kraju. Miejscowość jest atrakcyjna również jesienią czy latem, ponieważ oferuje piękne widoki oraz bliskość głównych atrakcji regionu.

Bukowina Tatrzańska

Bukowina to jedna z najwyżej położonych wsi w Polsce. Jej wizytówka jest bajeczny widok na Tatry Wysokie. W Bukowinie Tatrzańskiej znajduje się również ceniony ośrodek basenowy zasilany wysokiej jakości wodą termalną. Blisko stąd także do wielkich atrakcji z kategorii turystyki pieszej, by wspomnieć tylko o zachwycającej Dolinie Chochołowskiej.

Szaflary

Do niedawna była to miejscowość anonimowa, jednak od momentu odkrycia pokaźnych złóż wody termalnej stała się ważnym punktem na mapie uzdrowiskowej. W Szaflarach można zażyć odżywczych, regenerujących kąpieli termalnych, napawając się przy tym pięknymi widokami na Tatry. Blisko stamtąd także do Zakopanego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie