A może na camping? Dlaczego turystyka campingowa jest tak popularna?

Krzysztof Jagielski
08.05.2017

Przeciętnemu Polakowi camping kojarzy się z niewygodą, komarami, hałasem, brudnymi łazienkami pod chmurką i wszystkim innym, czego chcielibyśmy uniknąć podczas upragnionych wakacji. Tymczasem mieszkańcy Europy Zachodniej mają na ten temat zupełnie inne zdanie. Turystyka campingowa rozwija się tam w błyskawicznym tempie, co przekłada się na diametralną poprawę jakości samych campingów. Jeśli więc nigdy nie brałeś pod uwagę takiej formy spędzenia wakacji, przeczytaj nasz artykuł i zrewiduj swój pogląd na temat campingów.

Boom na turystykę campingową

Holandia, Francja, Włochy, Szwajcaria, Belgia – to kraje europejskie, w których turystyka campingowa cieszy się największą popularnością. Przyznasz chyba, że nie są to państwa ubogie, a więc ich obywatele wybierając taką formę spędzania wakacji na pewno nie kierują się wyłącznie finansami. W czym zatem tkwi sekret? W jakości campingów.

Jeśli camping kojarzy Ci się z brudnym polem namiotowym i domkami typu „Brda”, to najwyraźniej nigdy nie miałeś okazji zobaczyć campingów we Włoszech, Francji czy nawet Chorwacji. Są to niemal kompleksy hotelowe, z tą różnicą, że zamiast budynków-molochów są małe, w pełni wyposażone domki, eleganckie kampery i oczywiście namioty. To jednak nie wszystko.

Luksusowe campingi

Campingi w Europie Zachodniej (ale też w Chorwacji czy na Słowenii) są doskonale wyposażone. Zwykle mają po kilka ogromnych basenów, zjeżdżalnie dla dzieci, a nawet własne aquaparki. Do tego dochodzą restauracje i bary, dyskoteki, place zabaw, supermarkety, wypożyczalnie wszelkich sprzętów, ścieżki rowerowe itd. To prawdziwe centra wakacyjne.

Campingi w Europie, podobnie jak hotele, mają określony standard, którego wyznacznikiem jest liczba gwiazdek. Zdarzają się nawet campingi pięciogwiazdkowe, które gwarantują luksusowe warunki swoim gościom.

Dlaczego warto zdecydować się na wakacje na campingu?

Odpowiedź jest prosta: jest to znacznie tańsze niż pobyt w hotelu podobnej klasy. Owszem, trzeba doliczyć koszt jedzenia (można je kupić i zabrać ze sobą, a następnie gotować w domkach – są w pełni wyposażone) i dojazdu na miejsce, ale to i tak się opłaca – szczególnie przy kilku osobach śpiących w tym samym domku.

Biorąc pod uwagę atrakcje, jakie czekają na dobrym campingu (z reguły są dostępne w cenie wynajętego domku lub namiotu), jest to bardzo dobry sposób na spędzenie wakacji np. we Włoszech czy w Chorwacji.

Turystyka campingowa rozwija się w szaleńczym tempie, ale nie ma się czemu dziwić. Europejczycy, nawet ci z bogatych krajów, potrafią liczyć, a do tego cenią sobie dużą swobodę i świetną atmosferę, jaka panuje na takich campingach. Jeśli więc nie masz jeszcze pomysłu na kolejne wakacje, poważnie weź pod uwagę spędzenie ich właśnie na campingu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie