Zjednoczone Emiraty Arabskie

Maciej Piwowski
28.02.2018

Zjednoczone Emiraty Arabskie słyną jako kraj o wielu obliczach – dziś trudno sobie wyobrazić, że powstały niecałe 50 lat temu! To niezwykłe połączenie czaru orientu z nowoczesnością – warto wybrać się zarówno do imponującego Dubaju, jak i wiosek beduińskich, na tradycyjny bazar czy wyprawę na pustynię!

Zjednoczone Emiraty Arabskie często określa się jako miejsce niezwykle tajemnicze. Na spragnionych wrażeń turystów czeka tu wiele atrakcji, m.in. wspaniałe plaże z drobnym i jasnym piaskiem. Publiczna jest tylko jedna, ale większość hoteli dysponuje plażami prywatnymi. Ponadto odnajdziemy tu znakomite warunki do nurkowania w ciepłych i czystych wodach Zatoki Perskiej lub Oceanu Indyjskiego.

Warto zobaczyć też pełne spokoju oazy, tradycyjne wioski beduińskie oraz słynne targi przypraw, złota i wielbłądów, a także wybrać się pustynne bezdroża. Nie można jednak zapominać także o Dubaju, światowej stolicy luksusu zwanej miastem przyszłości. To jedno z najchętniej odwiedzanych miast podczas wakacji w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Dubaj – jedno z najbardziej rozwiniętych miast świata

Dubaj, jedna z największych atrakcji Zjednoczonych Emiratów Arabskich, słynie jako miasto pełne przepychu i luksusu oraz raj handlowy. Stanowi symbol nowoczesności, gdyż zachwyca spektakularną architekturą, ale obok ogromnych drapaczy chmur ze szkła i sztucznych wysp nadal są tu tradycyjne arabskie dzielnice z magicznymi soukami, czyli targami.

Jest znany także jako raj dla turystów, gdyż znajdują w nim wszystko, co mogą sobie wymarzyć – np. wspaniałe plaże, miejsca do nurkowania, parki rekreacyjne, targ przypraw, luksusowe hotele, m.in. jedyny na świecie hotel siedmiogwiazdkowy, największą stworzoną przez człowieka wyspę, Burj Khalifa – najwyższy budynek świata i symbol Emiratów, pierwszy kryty ośrodek narciarski na Bliskim Wschodzie, a także Dubai Mall – największe centrum handlowe na świecie, gdzie znajduje się 1200 sklepów oraz ogromne oceanarium z rekinami! Myślisz, że Dubaj już niczym Cię nie zaskoczy? Otóż na środku pustyni wybudowano także… stok narciarski Ski Dubai!

Abu Dhabi – stolica Zjednoczonych Emiratów Arabskich

W trakcie wycieczki do Zjednoczonych Emiratów Arabskich warto wybrać się też do emiratu Abu Dhabi. Wybrzeże otoczone jest przez prawie 200 wysp i wysepek wchodzących w skład archipelagu. Można tu podziwiać, jak dynamicznie rozwija się technika, oglądając elementy starej i nowoczesnej architektury islamskiej, ale także wielokrotnie zetknąć się z tradycją oraz wyjątkową przyrodą.

Stolicą Zjednoczonych Emiratów Arabskich jest miasto Abu Dhabi. Wśród atrakcji, które należy tu zobaczyć, warto wymienić m.in. Fort Muraijib wybudowany w 1816 roku, islamskie meczety – m.in. Wielki Meczet Szejka Zayeda bin Sultana Al Nahyana, słynny Grand Mosque wyłożony białym marmurem i ozdobiony siedmioma żyrandolami z kryształami Swarovskiego, największy kryty park rozrywki Ferrari, w którym znajduje się najszybszy rollercoaster świata – rozpędza się aż do 250 km/h, nowoczesne wieżowce, Muzeum Narodowe Zayeda oraz oddziały paryskiego Luwru na wyspie Saadiyat.

Ras Al Khaimah – najpiękniejszy emirat

Ras Al Khaimah określany jest jako jeden z najpiękniejszych emiratów, co zawdzięcza przede wszystkim różnorodnej przyrodzie i pamiątkom średniowiecznej przeszłości. Stanowi przeciwieństwo Dubaju. Podczas wakacji w Zjednoczonych Emiratach Arabskich można uciec z nowoczesnych miast, aby podziwiać tu imponujące góry i malownicze doliny, spokojne oazy i tajemniczą pustynię, a także odpocząć w uzdrowisku z trzema gorącymi źródłami. Linia brzegowa Zatoki Perskiej obfituje zaś w piękne plaże, co czyni Ras Al Khaimah rajem dla spragnionych relaksu turystów!

Safari na pustyni? Obowiązkowo!

Jedną z największych atrakcji podczas wakacji do Zjednoczonych Emiratów Arabskich jest wyprawa na pustynię. Po pełnej wrażeń podróży autem terenowym przez wydmy czeka ekscytująca przejażdżka na wielbłądach. Zwykle organizowanych jest jeszcze więcej atrakcji, aby umilić turystom pobyt – m.in. wizyta w beduińskiej wiosce, podziwianie zachodu słońca, pokazy tańca, wspólna orientalna kolacja pod gołym niebem, możliwość skuszenia się na tatuaż z henny i fajkę wodną.

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich można też obejrzeć wyścigi wielbłądów. To nie tylko rozrywka dla turystów, ale i samych mieszkańców, którzy kultywują tę tradycję od dawna. Trzeba to zobaczyć, gdyż siedzą na nich już nie dzieci, jak dawniej, ale zdalnie sterowane roboty! Jedną z atrakcji ZEA jest także słynny targ wielbłądów.

__

Artykuł opracowany we współpracy z Biurem Podróży Exim Tours organizującym m.in. wczasy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie