Wybierasz się do Panamy? Te informacje na pewno Ci się przydadzą

Krzysztof Jagielski
10.09.2018

Panama nigdy nie była naturalnym kierunkiem wyjazdów turystycznych. Przeciętny Polak niewiele wie o tym kraju i wiele osób pewnie miałoby spory problem z odnalezieniem go na mapie. Nie zmienia to natomiast faktu, że Panama jest bardzo atrakcyjną destynacją, zwłaszcza dla fanów karaibskich klimatów, pięknych plaż i dziewiczej przyrody. Jeśli rozważasz podróż do Panamy, to w naszym poradniku znajdziesz kilka praktycznych informacji, które Ci się przydadzą.

Jak się tam dostać?

Oczywiście samolotem, ale podróż nie będzie zbyt komfortowa. Nie ma bezpośrednich połączeń z Polski do Panamy, a więc potrzebna będzie co najmniej jedna przesiadka. Najwygodniej byłoby znaleźć połączenie przez Hiszpanię. Można też przesiąść się w Stanach Zjednoczonych, ale uwaga! Oznacza to konieczność posiadania wizy do USA. Lot w obie strony można upolować za około 2500 złotych.

Czy do Panamy potrzebna jest wiza?

Na szczęście nie. Polska i Panama podpisały umowę o ruchu bezwizowym, dzięki której obywatele naszego kraju mogą przebywać na terytorium karaibskiego państwa do 90 dni. Wystarczy tylko ważny paszport.

Warto jednak wiedzieć, że Panama wymaga od każdego turysty posiadania minimum 500 dolarów amerykańskich na cały pobyt (można to potwierdzić wydrukiem z konta bankowego).

Przy wylocie z Panamy turystę spotka też niemiła niespodzianka, ponieważ w tym kraju obowiązuje opłata lotniskowa w wysokości nawet 30 dolarów amerykańskich za osobę. Trzeba to więc wliczyć w koszty podróży.

Szczepienia

Panama nie wymaga od turystów posiadania aktualnej książeczki szczepień, niemniej bardzo wskazane jest zaszczepienie się przeciwko WZW typu A i tężcowi. Na Karaibach nie ma podwyższonego ryzyka zachorowania na malarię i dengę, jednak w Panamie takie przypadki się zdarzają – zwłaszcza przy granicy z Kolumbią. Jeśli więc się tam wybierasz, zalecamy przyjmowanie leków antymalarycznych oraz stosowanie silnych repelentów.

Na co uważać?

Przede wszystkim na własne bezpieczeństwo. Panama nie jest krajem, w którym można poczuć się w 100% swobodnie, zwłaszcza w dużych miastach. W stolicy kraju istnieje wysokie zagrożenie przestępczością pospolitą, w tym napadami rabunkowymi z bronią. Należy unikać zapuszczania się w region przygraniczny z Kolumbią, gdzie aktywnie działają bojówkarze i przemytnicy narkotyków (zdarzają się porwania i zabójstwa).

Na koniec ważne pytanie: kiedy jest najlepszy moment na wyjazd do Panamy? W tym kraju panuje klimat tropikalny, a więc występuje pora sucha i deszczowa. Ta druga przypada na okres od kwietnia do grudnia, dlatego wycieczkę do Panamy warto zaplanować w czasie polskiej zimy. Temperatura przez cały rok nie spada poniżej 26-27°C.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.