Wakacje w Jordanii? To wcale nie jest szaleństwo!

Maciej Piwowski
06.12.2017

Przeciętnemu Polakowi Jordania kojarzy się z… niczym. No, może z terroryzmem, choć to akurat błędne skojarzenie, ponieważ ten kraj na Bliskim Wschodzie można spokojnie uznać za dość bezpieczny, przynajmniej w porównaniu do sąsiedniego Egiptu. Wakacje w Jordanii nie są oczywistym wyborem dla polskich turystów, co jednak może się niedługo zmienić, ponieważ ten kierunek zaczęły już odkrywać biura podróży.

Jordania, czyli co?

Jordania to kraj sąsiadujący z Egiptem, Izraelem, Zachodnim Brzegiem Jordanu, Syrią, Irakiem i Arabią Saudyjską. Sąsiedztwo jest zatem bardzo „ciekawe”, co jest głównym powodem, dla którego Jordania wciąż nie została turystyczną potęgą.

Wielu turystów zna ten kraj za sprawą Petry. To kamienne miasto jest zdecydowanie najważniejszym i najpopularniejszym zabytkiem Jordanii, wpisanym na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Petrę odwiedzają jednak przede wszystkim osoby wypoczywające w Egipcie, które wykupiły wycieczkę fakultatywną.

Jordania ma do zaoferowania znacznie więcej niż tylko Petrę. Zachwycające miasto Jerash, Droga Mleczna, którą do dziś podróżują Beduini, pustynia Wadi Rum – to bez wątpienia raj dla miłośników historii. Nudzić nie będą się też osoby, które preferują wypoczynek.

Wystarczy na bazę wybrać Akabę – miasto sąsiadujące z Egiptem, położone nad brzegiem Morza Czerwonego. Działa tutaj sporo hoteli, także wysokiej klasy. Główną rozrywką jest nurkowanie i snorkeling, a także zakupy na tradycyjnych arabskich targach.

Dlaczego warto jechać do Jordanii?

Pomijając kwestie czysto turystyczne, Jordania jest także miejscem wciąż dość egzotycznym z punktu widzenia przeciętnego Kowalskiego. Ten kraj wypada również bardzo korzystnie na tle tak popularnego Egiptu. Przede wszystkim jest o wiele mniej zatłoczony i „zmanierowany” przez światową turystykę.

Po Akabie można spacerować bez irytującego nagabywania ze strony sprzedawców. W dzisiejszych czasach nie bez znaczenia jest też fakt, że Jordania nie znajduje się w głównej osi zainteresowania grup terrorystycznych. Turyści mogą się tam czuć dość bezpiecznie.

Dodatkowym atutem są rozsądne ceny na miejscu. Ponieważ jordańskie hotele nie oferują jeszcze tak rozwiniętej formuły all inclusive, turyści w większości korzystają z oferty lokalnych restauracji. Na szczęście zjedzenie pysznego obiadu nie nadszarpnie stanem portfela.

Jak dojechać?

Najłatwiej będzie wykupić wycieczkę z biura podróży. Polscy touroperatorzy przestali już traktować Jordanię, jako atrakcję dołączaną do pobytu w Egipcie. Teraz można już znaleźć wycieczki stricte do tego kraju. Biura skupiają się na ofercie wypoczynkowej nad Zatoką Akaba z bogatym programem wycieczek fakultatywnych.

Do Jordanii najlepiej jest pojechać zimą. Latem jest tam po prostu za gorąco – temperatury bez trudu przekraczają 40° Celsjusza, co praktycznie uniemożliwia komfortowe i bezpieczne zwiedzanie tego fascynującego kraju.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie