Wakacje w Ameryce Łacińskiej? Jak uniknąć podrzucenia narkotyków do bagażu? Najważniejsze zasady

Jerzy Biernacki
25.10.2016

Wiele osób marzy o wycieczce do mitycznej Ameryki Łacińskiej, która słynie z bajecznych widoków, dżungli, przepięknych plaż i luźnej atmosfery. To jedna strona medalu. Druga prezentuje się mniej okazale. W powszechnej opinii ludzi na całym świecie w Ameryce Łacińskiej jest bardzo niebezpiecznie, a głównym problemem są narkotyki przemycane do Europy i USA w bagażach turystów. Choć w dużej mierze jest to już tylko mit (przemytnicy mają inne, lepsze sposoby), to nadal wybierając się na wakacje w Ameryce Łacińskiej warto uważać. Jak uniknąć podrzucenia narkotyków? Poznaj 6 najważniejszych zasad.

  1. Nigdy nie przyjmuj żadnych paczek od nieznajomych, nawet pracowników hotelu czy właścicieli pensjonatów. To może być próba zrobienia z Ciebie przemytnika.
  2. Jeśli zgadzasz się przewieźć paczkę do Europy, to zawsze sprawdź co jest w środku. Uważaj przy tym na sprytnych przestępców, którzy potrafią ukryć narkotyki np. w podeszwach butów.
  3. Przed wylotem do Europy bardzo dokładnie spakuj swój bagaż – zrób to osobiście! Jeśli trzeba, wyjmij wszystkie rzeczy z walizki, aby wychwycić ewentualne uszkodzenia, nacięcia itd.
  4. Jeśli na lotnisku ktoś spróbuje wręczyć Ci paczkę (nawet małą), to stanowczo odmów i nawet nie bierz jej do ręki. To może być policyjna prowokacja.
  5. Zafoliuj walizkę przed nadaniem bagażu podczas odprawy. Pamiętaj jednak, że takie walizki zawsze są pod szczególnym nadzorem służb antynarkotykowych, dlatego możesz się spodziewać, że bagaż zostanie sprawdzony podczas kontroli.
  6. Przygotuj się na możliwą kontrolę na lotnisku – jest to standardowa procedura, której nie trzeba się bać. Na lotniskach Ameryki Łacińskiej bardzo często zdarza się, że już po odprawie służby antynarkotykowe wzywają kilkunastu pasażerów danego lotu na osobiste rewizje bagażu. Nie jest to nic nadzwyczajnego i jeśli Twoje nazwisko zostanie wyczytane, nie oznacza to, że w Twojej walizce coś znaleziono. Nie denerwuj się, bo tym tylko wzbudzisz czujność służb.

Warto również pamiętać, aby przez cały czas na lotnisku, w środkach komunikacji, a nawet w taksówce, mieć walizkę/plecak zawsze przy sobie, a przynajmniej na oku.

Gdy już będziesz na wakacjach w Ameryce Łacińskiej, staraj się nie popadać w paranoję. Nie traktuj każdego tubylca jak dilera narkotyków czy przemytnika. Zła sława tego regionu świata będzie się za nim ciągnąć jeszcze latami, ale obecnie sytuacja związana z narkotykami zagraża turystom w dużo mniejszym stopniu niż choćby 10 lat temu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie